Bukuria e demokracisë është në zërin e drejtpërdrejtë të qytetarëve

Foto: MIA

Kërkesa për zgjedhjen e kryetarit të shtetit në Kuvend, sikurse edhe kërkesa për gjuhën shqipe, është një formulim që më shumë i shërben provokimit dhe populizmit se sa është thelbësor në përditshmërinë e maqedonasve dhe shqiptarëve. Është koha të lëmë pas vetes politikën e identitetit, sidomos kur ajo nxitet nga partitë politike, thotë për “Sloboden Pechat” politologu Ivo Rangjeloviq.

Faktori politik shqiptar nuk heq dorë nga synimi për të imponuar në Kuvend temën e zgjedhjes së presidentit të shtetit në vend të zgjedhjeve të menjëhershme, por blloku politik maqedonas dje e bëri të qartë se nuk mund të flitet për një reformë të tillë. Deputeti dhe zëdhënësi i LSDM-së Darko Kaevski përsëriti qëndrimin e partisë se proceset demokratike nuk duhet të kthehen mbrapsht, ndërsa kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski tha se BDI po i defokuson problemet reale me këtë temë. Sipas disa analistëve, kjo kërkesë është provokim, ndërsa të tjerë mendojnë se ka vend për debat.

Një propozim pa vlerë të shtuar

Politologu Ivo Rangjeloviq thotë se ideja e bllokut shqiptar për ndryshime në Kushtetutë në pjesën e zgjedhjeve për president është një provokim jo thelbësor, që nuk ka vlerë të shtuar për vendin.

- Për të ndryshuar Kushtetutën në përgjithësi apo për të ndryshuar modelin zgjedhor konkretisht për presidentin, gjëja e parë që duhet të pyesim veten është se si ai ndryshim do ta përmirësojë jetën e një qytetari në Maqedoni? Më pas vijojnë një sërë analizash dhe pyetjesh në lidhje me ndryshimin e mundshëm. Po, është e vërtetë që modeli ekzistues praktikisht e bën të pamundur zgjedhjen e një presidenti shqiptar, por nuk ka një synim të tillë dhe as nuk është krijuar për një qëllim të tillë. E bukura e demokracisë qëndron pikërisht në votën e drejtpërdrejtë të votuesit dhe jo në qasjet indirekte që hapin probleme të shumta në perspektivë. E njëjta gjë vlen edhe për kërkesën për gjuhën shqipe, e cila është një formulim që më shumë shërben për provokim dhe populizëm sesa është thelbësor në jetën e përditshme të maqedonasve dhe shqiptarëve. Është koha të lëmë pas vetes politikën e identitetit, sidomos kur ajo nxitet nga partitë politike – thotë Rangjeloviq për “Sloboden Pechat”.

Ivo Rangjelovic/Sloboden Pechat/foto Slobodan Djuric

Sipas analistit Albert Musliu, ka vend për të debatuar nëse në Maqedoni është e nevojshme të zgjidhet presidenti me votim në Kuvend.

- Unë kam qenë kundër mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale në të njëjtën kohë, sepse temat do të jenë të përziera, pra temat për zgjedhjet parlamentare do të lënë në hije debatet për zgjedhjet presidenciale. Për çfarë të flasim në një fushatë për zgjedhjet presidenciale? Kjo është një temë shumë legjitime për një fushatë presidenciale dhe partitë do të flasin për luftën kundër krimit dhe korrupsionit në fushatën për zgjedhjet parlamentare. Gjithsesi, fushatën e udhëheqin tërësisht liderët e partive dhe kandidatët për president janë nën hijen e tyre – thotë Musliu për “Sloboden Pechat”.

Ai rikujton se kjo nuk është ide e re, dhe presidenti i parë në vend, Kiro Gligorov, është zgjedhur në Kuvend.

- Zgjedhjet janë një shpenzim i madh për shtetin. Gjithashtu, pse do të kemi tani një raund të dytë të zgjedhjeve presidenciale në të njëjtën kohë me zgjedhjet parlamentare? Sepse për zgjedhjen e kreut të shtetit është parashikuar një regjistrim prej 40 për qind. Pra, ka nevojë të debatohet për këtë temë, dhe momenti është tani, sepse tani janë zgjedhjet presidenciale - na tha Musliu.

Albert Musliu, analist politik / Brifing i mëngjesit

Ai vlerëson se kërkesat e BDI-së dhe të Aleancës së Shqiptarëve nuk janë shantazhuar dhe shton se është e drejtë nëse hapet Kushtetuta për të përfshirë bullgarët në preambulë, në të njëjtin proces edhe ndryshimet e tjera kushtetuese që kërkohen, siç është zgjedhja e presidentit, bëhen , gjuha shqipe ose kërkesa që ndjekja penale për veprat e korrupsionit të mos parashkruhet.

Partitë maqedonase janë qartazi kundër

Mickoski dje për iniciativën e BDI-së dhe Ali Ahmetit tha se deklaratat e tilla duhet të anashkalohen, sepse vijnë nga politikanë që nuk janë faktor, të cilët së shpejti do të shkojnë në pension politik dhe një pjesë e madhe e tyre do të jenë pjesë e proceseve në të cilët do të duhet të dëshmojnë pafajësinë e tyre, sepse ka dyshime të arsyeshme se kanë kryer një krim të madh në vitet e kaluara.

“Kjo deklaratë e Ahmetit në mungesë të ideve dhe projekteve të tjera të dobishme dhe në kushtet kur njerëzit e BDI-së janë kapur në një krim të madh, është një përpjekje tani me një defokus të lehtë për të ndërtuar një temë që do të kalojë në fushatë dhe atë. do të jetë një temë në fushatë. Duke qenë se kryeministri ka qenë shqiptar, tani presidenti duhet të jetë shqiptar dhe mendoj se kjo duhet të injorohet. Së dyti, edhe vetë guximi për të thënë një gjë të tillë dhe për ta lidhur me shantazh për pjesëmarrjen në zgjedhje, është një akt i padeklaruar i një partie që pretendon të paraqitet si shtetformuese dhe që ka qenë pjesë e qeverisë prej 22 vjetësh. vjet dhe ha bukën e këtyre qytetarëve dhe këtij vendi - tha Mickoski dhe përkujtoi se në zgjedhjet e fundit presidenciale të vitit 2019, VMRO-DPMNE nuk na ka shantazhuar për regjistrim.

Kaevski dje tha se kandidati i propozuar nga LSDM-ja do të përkrahet nga të gjitha grupet etnike.

- LSDM në shumë raste publikisht dhe qartë e ka shprehur qëndrimin tonë se kandidati për president duhet dhe zgjidhet në zgjedhje të menjëhershme. Dhe kjo kërkesë nuk është diçka e re, e kemi dëgjuar në zgjedhjet e vitit 2019 dhe 2020 dhe besojmë se proceset demokratike nuk duhet të kthehen prapa – tha Kaevski.

Partitë shqiptare nuk po dorëzohen

BDI-ja, e cila javën e kaluar vendosi kusht që votat e tyre në raundin e dytë të shkojnë në llogarinë e LSDM-së apo VMRO-DPMNE-së vetëm nëse këto parti pranojnë që zgjedhja e kryetarit të shtetit të jetë në Kuvend, tani thonë se janë jo shantazh, por kërkojnë barazi.

“VMRO-DPMNE vazhdon ta perceptojë barazinë në shoqëri si shantazh. VMRO-DPMNE, për fat të keq, i refuzon idetë progresive për shkak të ngecjes në mendjen konservatore të dominimit të imagjinuar etnik në shtetin e përbashkët”, thuhet në komunikatën e BDI-së.

Ata kërkuan nga partia “VMRO-DPMNE që ta kapërcejë vetveten, të pranojë barazinë në shoqëri dhe në të njëjtën kohë të deklarohet kundër Rusisë dhe për Evropën”.

BDI po ashtu ka kërkuar që “të gjitha votat të përqendrohen te Dr. Bujar Osmani për të mundësuar ndryshimin e Kushtetutës dhe zgjedhjen e presidentit dhe për ndryshimet kushtetuese që dalin nga Marrëveshja e fqinjësisë së mirë, sepse me këtë kemi gjetur mënyrën që arrini gjithçka në një”.

Nga ana tjetër, Arben Taravari, i cili ishte i pari që riafirmoi këtë ide të vjetër të BDI-së, sqaroi se nuk bëhet fjalë për shantazh, por për një kërkesë dhe se ndryshimet kushtetuese nuk i lidhin me formimin e qeverisë.

- Mendoj se kompetencat e presidentit janë të njëjta si në disa shtete përreth. Mendoj se shteti nuk ka nevojë për shpenzime, presidenti mund të zgjidhet edhe përmes Kuvendit. Ne nuk jemi sistem presidencial, por demokraci parlamentare dhe mendoj se do ta racionalizonim me një marrëveshje mes partive politike parlamentare – tha Taravari.

Sipas Izet Majitit, lider i Lëvizjes Demokratike, BDI-ja dëshiron të ndajë votat e shqiptarëve duke e propozuar Bujar Osmanin për president.

- Kjo do të thotë se BDI nuk është më partia e vjetër që i bashkon shqiptarët. Vota e shqiptarëve duhet të shkojë për Taravarin tonë dhe ju ftoj t'i depozitoni nënshkrimet në mënyrë që të fillojmë fushatën përkatëse për zgjedhjen e presidentit shqiptar me shumicë prej dy të tretash në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut - tha Mejiti në Kumanovë. .

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës