I armatosuri i arrestuar është aktivist i Aleancës për Shqiptarët, partneri i koalicionit të VMRO-DPMNE-së në Shkup.

Policët tentojnë të ndalojnë Tsufi Kokën gjatë incidentit në sheshin “Skënderbej” / Foto: EPA/EFE / Gjorgi Lichovski

Burri me armë në dorë, i cili sot shkaktoi një incident me demonstruesit në protestën kundër propozimit francez, sipas disa pretendimeve të dëgjuara sonte, është aktivist i Aleancës për Shqiptarët (AA).

Disa media raportuan se bëhej fjalë për Jusuf Enuzi, i njohur edhe si Tsufi Koka, sipas postimeve të të cilit në Facebook, ai është aktivist i Aleancës për Shqiptarët, partner koalicioni i VMRO-DPMNE-së në Qytetin e Shkupit. vëllai i tij, Zudi Enuzi Coca, është drejtori i “Higjiena Komunale”, i emëruar nga kryetari i bashkisë Danela Arsovska.

Ministria e Punëve të Brendshme bëri të ditur se është arrestuar personi që ka qëlluar në sheshin Skënderbej, me iniciale E.J.

Hristijan Mickoski sot përmes Facebook pretenduar se ai njeri donte ta vriste dhe në konferencën e sotme për media tha se autoritetet donin të shkaktonin një incident ndëretnik. I pyetur për përkatësinë politike të të arrestuarit, Mickoski tha se nuk i intereson nëse është apo jo anëtar i Aleancës për Shqiptarët dhe kërkoi “të mos politizohet puna” dhe “të qëndrojë mbi politikën”.

Ngjarja ka ndodhur në momentin kur protestuesit kundër propozimit francez po kalonin nënkalimin pranë qendrës tregtare “Mavrovka”. Një grup që ndodhej pranë sheshit “Skendeberg” dhe grupi i protestuesve në bulevard fillimisht hodhën gurë dhe shishe ndaj njëri-tjetrit. Në atë moment, Coca ka nxjerrë një armë dhe ka qëlluar disa plumba. Reagimi i policisë parandaloi një incident të madh.

Një orë para incidentit, Koka ka publikuar një mesazh në profilin e tij në Facebook, ku bën thirrje për protesta paqësore në emër të partisë Aleanca e Shqiptarëve dhe dënon vandalizmin, gjuhën e urrejtjes dhe fyerjet ndaj shqiptarëve. Në kopertinën e profilit të Kokës në Facebook, ai shfaqet me kreun e opozitës Aleanca e Shqiptarëve. Zijadin Sela.

Aktualisht është e paqartë nëse Mickoski ishte në afërsi të vendit të incidentit në kohën kur ndodhi incidenti. Sipas gazetarit të “Deutsche Welle”, ai më parë ishte larguar nga protesta bashkë me sigurimin e tij.

Video e ditës