Arrestohet babai përbindësh, i cili mbante rob vajzën e tij tetëvjeçare në një apartament në Beograd.

Foto: Uroš Pašajlić Foto: MUP

Me urdhër të zëvendësprokurorit detyrues të Prokurorisë së Parë Themelore Publike, policia serbe e ka arrestuar atë. Uros Pasaliç (37), i cili akuzohet se e mbante vajzën e tij të mbyllur në një apartament në Beograd për vite me radhë. Ai akuzohet edhe për dhunë ndaj gruas së tij të pamartuar. Policia ka urdhëruar ndalimin e tij për 48 orë.

“Me urdhër të zëvendësprokurorit detyrues të Prokurorisë së Parë Publike Themelore në bashkëpunim me Departamentin e Policisë për qytetin e Beogradit, i dyshuari U.P. është gjetur, arrestuar dhe i është ndalur për 48 orë. për të cilët është shpallur në kërkim më 24 mars”, tha policia.

Ai u arrestua në lagjen Karaburma të Beogradit, ndërsa fshihej me një shok që njihet edhe për sjelljen e tij problematike.

Rasti i tmerrshëm i keqtrajtimit të fëmijëve u zbulua kur një grua nga Beogradi, I.L. ka raportuar në stacionin policor se burri i saj Pashaliq e ka rrahur brutalisht dhe se e ka mbajtur vajzën si skllave për një kohë të gjatë.

Siç ishte njoftuar edhe më herët nga prokuroria, Uros Pashaliq (37) dyshohet për kryerjen e veprës penale të dhunës në familje ndaj gruas së pamartuar, si dhe për veprën penale të neglizhencës dhe keqtrajtimit të të miturit, si dhe shkelje të detyrimeve familjare.

Siç thuhet më herët nga burimet e mediave të Beogradit, fëmija fatkeq nuk doli asnjëherë nga banesa.

“Vajza nuk ka qenë asnjëherë te mjeku për ekzaminim, as ka shkuar në shkollë dhe as ka dalë jashtë. Fqinjët nuk e panë fare fëmijën. Ajo u gjet e përkulur në një vaskë, e çorientuar, e kequshqyer. I kanë ofruar kujdesin e nevojshëm mjekësor dhe është transferuar në strehimore, ndaj nuk është në rrezik për jetën”, tha bashkëbiseduesi nga hetimi i këtij rasti.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës