Serbi i Jarinjes i arrestuar i cili shkoi në varrimin e të vrarëve nga Banjska

Trazirat në Kosovë / Foto EPA-EFE/DJORDJE SAVIC

Sipas mediave të Prishtinës, LJ nga Mitrovica e Kosovës është arrestuar mëngjesin e sotëm në pikën kufitare Jarinje.

Lazar J. nga Zveçani është arrestuar sot nga policia e Kosovës në Jarinje, ndërsa me familjen, miqtë dhe bashkatdhetarët ka shkuar në varrimin e të ndjerit Stefan Nedeljkoviq, i cili do të dërgohet në vendprehjen e përjetshme në Vërnjaçka Banja, njoftoi Zyra për Kosovë dhe Metohija.

“Ky akt çnjerëzor dhe i paqytetëruar tregon gjithë natyrën antiserbe dhe fytyrën e vërtetë të regjimit të Albin Kurtit dhe Prishtinës, për të cilët asgjë nuk është e shenjtë, madje edhe momenti i pikëllimit dhe pikëllimit më të madh të serbëve përdoret për shtypje dhe shtypje. llogaritje. me njerëzit tanë”, kanë thënë nga Zyra për Kosovë e Metohi.

Nga aty theksojnë se varret e serbëve në Kosovë dhe Metohi po rrënohen dhe përdhosen, dhe tani serbët po arrestohen në momentin kur po dërgojnë bashkatdhetarin e tyre në prehjen e përjetshme, të tilla si të tilla nuk janë parë askund. në botë, por komuniteti ndërkombëtar do të heshtë për këtë torturë.

“Llazari u nxor nga vetura në të cilën ndodhej pa asnjë arsye dhe u ndalua në vendkalimin e Jarinjes, ndërsa pjesa tjetër e kolonës së serbëve që shkuan në varrim vazhduan në rrugën për në Vrnjaçka Banja. Zyra për Kosovë dhe Metohi ka siguruar një avokat i cili po përpiqet të përcaktojë të gjitha rrethanat e arrestimit të tij”, thuhet në zyrë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës