Një polak u arrestua për shkak të një komploti të dyshuar rus për të vrarë Zelensky

Foto: Wojtek Jargilo - EPA-EFE

Një polak është arrestuar dhe akuzuar për planifikimin e bashkëpunimit me shërbimet e inteligjencës ruse për të ndihmuar në vrasjen e mundshme të Volodymyr Zelensky, thanë autoritetet.

Prokurorët polakë thanë se njeriu, i identifikuar si Pavel K., dyshohet se kishte për detyrë të mblidhte informacione për një aeroport në Poloni të përdorur nga presidenti i Ukrainës.

Arrestimi u krye në bazë të shërbimeve të inteligjencës ukrainase, shtuan ata. Autoritetet nuk specifikuan nëse burri në të vërtetë ka transmetuar ndonjë informacion. Nëse shpallet fajtor, ai mund të përballet me deri në tetë vjet burg. I dyshuari ndodhet në mbajtje, ndërsa hetimet janë duke vazhduar.

Në një deklaratë, prokurorët polakë pretendojnë se Pavel K i ofroi shërbimet e tij inteligjencës ushtarake ruse. Ai kontaktoi rusët "të përfshirë drejtpërdrejt në luftën në Ukrainë", shtuan ata. Ata thanë se Pavel K. ishte ngarkuar me mbledhjen e informacionit të sigurisë në aeroportin Rzeszow-Jasionka në Poloninë juglindore.

Para pushtimit të plotë të Ukrainës, Aeroporti Rzeszow-Jasionka ishte një aeroport i vogël rajonal. Por që atëherë ajo është bërë një qendër kryesore në një operacion të madh për furnizimin me ndihmë ushtarake perëndimore për Ukrainën, raporton ai BBC.

Avionë ushtarakë dhe mallrash nga SHBA dhe nga e gjithë Evropa fluturojnë rregullisht brenda dhe jashtë aeroportit për të ofruar furnizime për kamionët e pritjes që udhëtojnë 100 km në kufirin ukrainas. Hapësira ajrore e Ukrainës është e mbyllur për shumicën e fluturimeve, kështu që liderët që udhëtojnë brenda dhe jashtë vendit priren të fluturojnë në vendet fqinje si Polonia dhe të udhëtojnë për në Kiev me tren.

Dihet se Zelenski ka fluturuar nga Rzeszow-Jasionka për vizita të huaja. Në dhjetor 2022, ai fluturoi përsëri në aeroport pasi vizitoi Uashingtonin. Të tjerë personalitete të huaja, si presidenti amerikan Joe Biden, kanë kaluar tranzit përmes aeroportit në rrugën e tyre për në Ukrainë.

Vitin e kaluar, autoritetet polake thanë se kishin arrestuar një grup shtetasish të huaj nën dyshimin se kishin spiunuar për Rusinë. Ata u raportuan se kishin instaluar dhjetëra kamera, duke përfshirë disa rreth aeroportit Rzeszow-Jasionka. Të enjten, Gjermania fqinje arrestoi dy spiunë të dyshuar rusë të dyshuar për komplot për të sabotuar ndihmën ushtarake gjermane për Ukrainën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës