Arrestohet personi i armatosur nga sheshi Skënderbej, të cilin Mickoski pretendon se donte ta vriste.

Foto: EPA/EFE / Gjorgi Lichovski

Personi që lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski thekson se ka pasur tentim për ta vrarë, është ndaluar në stacionin policor, thanë MPB-së nga MPB.

"E.J. është ndaluar në stacionin policor, ndërsa në vendin e ngjarjes janë gjetur gëzhoja. Pas dokumentimit të rastit, ndaj tij do të bëhet një parashtresë përkatëse”, njofton MPB, pa dhënë informacione shtesë për rastin.

Në udhëkryqin para sheshit “Skënderbej” në hyrje të Çarshisë së Vjetër të Shkupit, ka ndodhur një incident i rëndë mes protestuesve dhe një grupi personash të ardhur nga drejtimi i Çarshisë së Vjetër të Shkupit, ndërsa dëshmitarët okularë pohojnë se janë dëgjuar edhe të shtëna. . Policia ka ndërhyrë dhe ka ndarë grupet duke parandaluar një incident të mundshëm madhor.

Foto: EPA/EFE / Gjorgi Lichovski

Mickoski ka postuar një fotografi në Facebook sonte ku shfaqen disa njerëz, duke treguar se njëri prej tyre duhej ta kishte vrarë.

– Ky është njeriu që duhej të më vriste sonte. Kërkoj që ai menjëherë të ndalohet nga Spasovski dhe MPB-ja, ka shkruar Mickoski në postim.

Pjesë e medias raportuar se njeriu në foto është Zufi Coca, anëtar i Aleancës për Shqiptarët dhe vëllai i drejtorit aktual të Higjienës Komunale, Zudi Enuzi Koka.

Marshi protestues i mbajtur nën moton “Ultimatum – Jo faleminderit” nisi para Qeverisë, nga ku demonstruesit u drejtuan drejt Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe më pas vazhduan para Kuvendit.

Video e ditës