Pianisti turk Fazil Say do të performojë në sezonin përmbyllës të koncerteve të Filarmonisë së Maqedonisë

Fazil Say / Foto: Filarmonia e Maqedonisë

Në mbylljen ceremoniale të sezonit koncertor të Filarmonisë së Maqedonisë, më 23 maj, me fillim nga ora 20:XNUMX, me koncertin e titulluar "Alfa dhe Omega" do të performojë një nga pianistët më të njohur sot, artisti turk dhe botëror Fazil Say.

Ky pianist i jashtëzakonshëm, që zotëron një talent vërtet të rrallë dhe me të cilin ka prekur drejtpërdrejt zemrat e publikut dhe kritikës për më shumë se tre dekada, do të interpretojë mjeshtëror Koncertin për Piano dhe Orkestrën nr. 3 në C minor, Op. 37 nga Ludwig van Beethoven.

Dirigjent i koncertit është maestro Yerukham Sharovski nga Izraeli, kryedirigjenti i ri i Filarmonisë së Maqedonisë, ndërsa në programin e po kësaj mbrëmje është një vepër tjetër e gjeniut Bethoven, uvertura e tij "Egmont" Op. 84, krijuar pas tragjedisë me të njëjtin emër të Gëtes.

Në pjesën e dytë të koncertit, Suita Simfonike atraktive "Scheherazade", Op. 35 nga Nikolai Rimsky-Korsakov, bazuar në motivet e përrallës së famshme "1001 net".

Gjatë karrierës së tij, Maestro Yerucham Sharowski drejtoi mbi 50 orkestra në më shumë se 20 vende të ndryshme, duke përfshirë serinë e koncerteve me Maestro Lorin Mazel, drejtimin e Filarmonisë së Mynihut në Gjermani dhe Orkestrën Simfonike të Jerusalemit së bashku me Orkestrën e Radios Bavareze në koncerte kushtuar qyteti i Jeruzalemit. Aktualisht, maestro Sharovski mban pozitën e kryedirigjentit dhe drejtorit artistik të Filarmonisë së Maqedonisë.

Për pianistin turk dhe ndërkombëtar Fazil Say (1970), kritikët do të thonë se koncertet e këtij pianisti janë diçka ndryshe. Ata janë më të drejtpërdrejtë, më të hapur, më emocionues, me pak fjalë - ata qëllojnë drejt e në zemër. Pikërisht këtë ka thënë kompozitori Aribet Reiman në vitin 1986, kur gjatë vizitës së tij në Ankara pati mundësinë të dëgjonte Say-n e atëhershëm 16-vjeçar. Më pas ai kërkoi menjëherë David Levine, pianisti amerikan që e shoqëroi në atë udhëtim, të vinte në Konservatorin e Qytetit dhe tha: "Absolutisht duhet ta dëgjoni, ky djalë luan si një djall".

Fazil Say filloi mësimet e tij të para për piano me Mithat Fenman, i cili studioi me të famshmin Alfred Corteau në Paris. Duke ndjerë talentin e studentit të tij, Fenman i kërkoi atij të improvizonte çdo ditë mbi tema që lidhen me jetën e tij të përditshme, përpara se të punonte në ushtrimet e caktuara në studimet e tij për piano. Pikërisht ky, kontakti me proceset e lira krijuese, konsiderohet si burim i talentit të jashtëzakonshëm improvizues të Fazil Say-t, si dhe i këndvështrimit estetik në krijimtarinë si kompozitor.

Teknika e tij e jashtëzakonshme shpejt i mundësoi atij të zotëronte me lehtësi veprat komplekse, nga përsosja e Bach, Haydn dhe Mozart, deri te shkëlqimi virtuoz i Liszt-it, Mussorgsky-t dhe Beethoven-it, gjë që do t'i siguronte atij fitoren në Konkursin Ndërkombëtar të Artistëve të Koncerteve të Rinj në Nju Jork në 1994.

Që atëherë, ai ka performuar me të gjitha orkestrat e njohura amerikane dhe evropiane, me dirigjentë kryesorë, duke ndërtuar një repertor të shumëanshëm, duke filluar nga veprat barok e deri te ato bashkëkohore, përfshirë edhe të tijat, njofton Filarmonia e Maqedonisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës