Parlamenti turk i ka dhënë “nxitje” Finlandës që të anëtarësohet në NATO, Suedia do të presë

Suedia dhe Finlanda aplikojnë për anëtarësim në NATO / Foto EPN / Newscom / Profimedia

Parlamenti turk ratifikoi sonte protokollin për anëtarësimin e Finlandës në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut, duke pastruar pengesën e fundit që vendi të bëhet anëtar i NATO-s, ndërsa lufta në Ukrainë është ndezur. raportuar media botërore.

“Për ratifikimin e protokollit për anëtarësimin e Finlandës në NATO – 276 vota, propozimi është pranuar. “Urime Finlandës dhe qytetarëve të saj”, tha nënkryetari i Parlamentit Heydar Akar.

Votimi u mirëprit nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Turqia ishte e fundit nga 30 anëtarët e aleancës që ratifikoi anëtarësimin e Finlandës, pasi legjislatura hungareze e bëri këtë këtë javë. Kuvendi maqedonas ratifikoi protokollin vitin e kaluar në korrik.

President Rexhep Tajip Erdogan Kohët e fundit tha se Finlanda kishte siguruar favorin e Turqisë pasi "ndërmori hapa konkretë për të mbajtur premtimet për të goditur grupet" të përbëra nga emigrantë turq që Ankaraja i konsideron terroriste.

Finlanda dhe Suedia aplikuan për t'u bashkuar me aleancën ushtarake transatlantike vitin e kaluar në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, por procesi u bllokua nga Turqia dhe Hungaria. Parlamentet e të gjitha vendeve anëtare të NATO-s duhet të ratifikojnë anëtarët e rinj.

Ankaraja ende po vonon miratimin e kandidaturës së Suedisë. Qeveria e Erdoganit thotë se vendi nuk ka bërë mjaftueshëm për të goditur ato që Turqia zyrtare i konsideron grupe "terroriste", kryesisht të lidhura me organizatat kurde ose Feto, lëvizjen e armikut politik të mërguar të Erdoganit. Fethullah Gylen, i cili jeton në Shtetet e Bashkuara.

Autoritetet suedeze thanë sot se ka pak mundësi që vendi të bashkohet me bllokun ushtarak në samitin në Vilnius në korrik.

Stoltenberg: Suedia ka plotësuar kushtet e Turqisë për anëtarësim në NATO

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës