Lira turke bie pavarësisht kthesës së Erdoganit

Lira turke / Foto: MPB

Lëvizjet e para, mjaft tentative, nga ekipi i ri ekonomik i Turqisë në drejtim të politikës monetare ortodokse kanë çuar në një rënie prej 7 për qind të lirës turke në një nivel të ulët rekord prej 23,16 lira për dollar. Nën udhëheqjen e re të Mehmet Shimşek, Ministria e Financave urdhëroi bankën qendrore dhe bankat shtetërore t'i jepnin fund politikave të kushtueshme të ndërhyrjes në valutë, si pjesë e ndryshimit të politikës.

Lajmi u raportua nga burime pranë vendimeve që preferuan anonimitetin, ndërsa Banka e Turqisë dhe Ministria e Financave nuk pranuan të komentojnë. Megjithatë, kur monedha turke filloi të bjerë me më shumë se 6 për qind dhe kursi i këmbimit ishte 23,1734 lira turke për dollar, Ministria e Financave u palos dhe lejoi ndërhyrje të reja në tregun valutor. Emërimi i Mehmet Simsek, një ish-ekzekutiv i Merrill Lynch, si ministër i ri i financave ka rritur pritshmëritë se Turqia do t'i rikthehet politikës monetare ortodokse dhe do t'i japë fund ndërhyrjeve shtetërore, duke lënë tregun të përcaktojë vlerën e letrave me vlerë turke.

Analistët politikë dhe ekonomikë theksojnë se Erdogan e ka lejuar bankën qendrore të kalojë në politikën monetare ortodokse në të kaluarën. Që nga 28 maji dhe rizgjedhja e Erdoganit, lira turke është nënçmuar me më shumë se 13 për qind kundrejt dollarit.

Investitorët presin që monedha të bjerë më tej, me bastet që japin një shans 80 për qind që monedha turke të bjerë në 25 lira për dollar në tre muajt e ardhshëm dhe më shumë se 60 për qind mundësi për një rënie në 27 lira për dollarin.

Goldman Sachs tani parashikon se lira turke do të nënçmohet më tej në 12 muajt e ardhshëm, me kursin e saj të këmbimit ndaj dollarit që të arrijë në 28 lira për dollar, analizon Kathimerini.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës