Turqia i ka vendosur vetes synimin për të arritur në 60 miliardë të ardhura nga turizmi në vitin 2024

Nxehtësia e Turqisë / Foto EPA-EFE/SEDAT SUNA

Turqia i ka vendosur vetes synimin që në vitin 60 të arrijë 60 miliardë dollarë të ardhura nga turizmi dhe 2024 milionë turistë. Kryetarja e Shoqatës Turke të Hotelierëve (TUROB) Mubera Ereshin tha për Anadolu Agency, transmeton BTA.

Pritjet tona mbështeten nga rritja me 12 për qind e numrit të turistëve në Turqi në dy muajt e parë të vitit. Sinjalet nga ekspozitat ndërkombëtare turistike janë pozitive dhe presim një rritje të kapacitetit të hoteleve, tha Mubera Eresin për Agjencinë Anatolia.

Sipas saj, turizmi në Turqi është rritur nga dy milionë turistë në 50 milionë në vit. Investimet në fushën e turizmit kanë arritur në afërsisht 90 miliardë dollarë dhe numri i të punësuarve në këtë sektor është rritur në afër 1,5 milionë njerëz, tha kryetari i Shoqatës së Hotelierëve të Turqisë.

“Qëllimi ynë është që këtë vit të arrijmë 60 miliardë dollarë të ardhura dhe 60 milionë turistë, në përputhje me objektivin e Ministrisë së Kulturës dhe Turizmit dhe besojmë se ky sektor do të vazhdojë të arrijë objektivat e tij dhe të ofrojë mbështetje të fortë për ekonominë. , punësimi dhe zhvillimi i Turqisë”, tha Mubera Eresin.

Firuz Baglakaya, president i Shoqatës së Agjencive Turke të Udhëtimit, konfirmoi numrin e synuar të turistëve. “Afro 1,5 miliardë udhëtime ndërkombëtare kryhen çdo vit, dhe duke qenë se turizmi është një sektor strategjik i jashtëzakonshëm falë strukturës së tij, krijimit të vendeve të punës dhe vlerës së shtuar, konkurrenca në këtë sektor po rritet çdo ditë globalisht”, tha Firuz Baglakaya. Ai theksoi se shpërndarja e turistëve në Turqi është kryesisht e përqendruar në tre apo katër qytete dhe kjo duhet të ndryshojë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës