Turqia – një Mekë e re për kirurgjinë estetike

Ilustrim / Foto : Dmitrii Kotin Alamy Alamy Profimedia1

Liposuction, korrigjimi i hundës, zmadhimi i gjoksit, transplantimi i flokëve – gjithnjë e më shumë njerëz po shkojnë në Turqi për kirurgji estetike. Procedura të lira apo një lojë e rrezikshme me shëndetin?

“Që në moshën 13-vjeçare doja të bëja një operacion hundën. Kam dëgjuar se mjekët turq janë shumë të mirë në këtë. “Disa nga miqtë e mi u operuan dhe ishin shumë të kënaqur”.

Për shkak të kësaj, 28-vjeçarja amerikane Benita Paloja vendosi të bëjë një ndërhyrje në hundë në Turqi. Ajo i tha DV se nuk kishte komplikime dhe u kthye në shtëpi shtatë ditë më vonë.

Kjo e re, e cila punon me kohë të plotë në sektorin financiar dhe gjithashtu punon si modele, shikon pas me kënaqësi. Sot ajo ka një vetëbesim të fortë dhe po merr më shumë punë modele se më parë. Ajo flet me entuziazëm edhe për kujdesin e gjithanshëm të klinikës ku ndodhej. Edhe sot, thotë ai, është në kontakt me ekipin mjekësor.

“Unë mund ta kisha bërë operacionin në SHBA dhe të paguaja 30.000 dollarë për të, por këtu sigurisht që nuk do të kisha pasur kujdesin dhe ndihmën që mora në Turqi”, thotë ajo.

Të ardhurat totale ishin më shumë se 1,73 miliardë dollarë në 2021. Një vit më vonë, të ardhurat arritën në 2,12 miliardë dollarë. Gjysma e parë e vitit 2023 pa të ardhura mbi 1,04 miliardë – pak më poshtë objektivit. Ekspertët vlerësojnë se shkaku ka të ngjarë të jetë tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë në fillim të vitit 2023, ku humbën jetën më shumë se 50.000 mijë njerëz.

Gjermanët së pari

Dhe zgjatimet e këmbëve po bëhen gjithashtu gjithnjë e më tërheqëse në Turqi. Në radhë të parë, një operacion të tillë i nënshtrohen burrat nga perëndimi të cilët janë të pakënaqur me gjatësinë e këmbëve. Mes tyre është edhe 31-vjeçari Ash* nga SHBA. Ai thotë se ka qenë gjithmonë i pakënaqur me përmasat e trupit të tij. Tani, thotë me krenari, është 1,84 metra i gjatë dhe 12 centimetra më i gjatë se më parë. Dhe ai thotë se ndihet më mirë. “Ishte shumë e dhimbshme dhe periudha e rikuperimit mori një kohë tepër të gjatë”, kujton ai, por beson se e gjithë kjo ia vlejti. Operacioni, thotë ai, i shtoi shanset për flirtim dhe tani gëzon më shumë respekt.

Ortopedi me përvojë Yunus Öz nga Stambolli ka kryer më shumë se 200 operacione për zgjatjen e këmbëve vetëm në dy vitet e fundit. “Në të kaluarën, këtë procedurë e kam bërë për nevoja mjekësore, pas një aksidenti, ose për shkak të një çrregullimi të rritjes ose shtatit të shkurtër”, thotë ai. Vitet e fundit, thotë ai, gjithnjë e më shumë njerëz vijnë tek ai për arsye estetike. Ai parashikon se numri i këtyre procedurave do të rritet me shpejtësi në tre deri në pesë vjet. Megjithatë, në të njëjtën kohë, ai gjithashtu paralajmëron.

“Ndryshe nga operacioni i hundës apo gjoksit, zgjatja e këmbëve ka pasoja më të mëdha nëse nuk arrihet rezultati i dëshiruar”, thotë ai.

Rastet e helmimit për shkak të botoksit të stomakut

Megjithatë, në Turqi ka gjithnjë e më shumë raportime për procedura të dështuara kozmetike. Një vit më parë, Instituti Robert Koch raportoi për më shumë se 27 raste të helmimit që ndodhën pas trajtimit të stomakut me Botox. Gjatë kësaj procedure, Botox injektohet në murin e stomakut për të krijuar një ndjenjë të ngopjes për një periudhë më të gjatë. Megjithatë, kjo metodë ka efekte anësore serioze në disa pacientë. Në këto raste ka dobësi muskulore, turbullim të shikimit, vështirësi në frymëmarrje, madje edhe simptoma të paralizës.

Në mesin e janarit përfundoi tragjikisht i ashtuquajturi “lift brazilian i prapanicës”, i cili u krye në Stamboll. Nëna e tre fëmijëve nga Anglia ka pësuar një atak në zemër katër ditë pas operacionit – shkaktuar nga një emboli dhjamore, raportojnë mediat britanike. Gjatë të ashtuquajturit “lift brazilian i të pasmeve”, vithet mbushen dhe zmadhohen me dhjamin e tyre, gjë që çoi në vdekjen e kësaj nëne të re.

Turqia është shumë më e lirë

Pse përsëriten raste të tilla? A janë mjekët apo klinikat në Turqi të pamjaftueshme? Dr. Susanne Punsmann, një eksperte nga qendra këshilluese për konsumatorët e shtetit federal gjerman të Nordrhein-Westfalisë, këshillon kundër përgjithësimit. “Në Turqi, si në vendin tonë, ka mjekë të mirë dhe të këqij”, thekson ajo dhe kujton se termi “kirurg estetik” nuk mbrohet me ligj. Kështu që çdokush mund të bëhet një. Për këtë arsye ajo rekomandon që të interesuarit para procedurës së planifikuar të pyesin me kujdes se çfarë kualifikimesh kanë mjekët apo sa shpesh i kanë kryer tashmë procedurat e planifikuara. Gjithashtu ai tregon se mjekët me kualifikime të përshtatshme quhen “specialistë të kirurgjisë plastike dhe estetike”. “Por mjekët e tjerë – shpesh kirurgë, dermatologë dhe gjinekologë – lejohen gjithashtu të kryejnë operacione kozmetike”, shton ajo.

Është gjithashtu e rëndësishme të shihet nëse mjeku apo klinika ka një certifikatë që përputhet me standardet evropiane, si për shembull simboli ISO, i cili ndër të tjera tregon se ka kontroll të rregullt. Por pacientët duhet të informohen edhe për materialin e përdorur dhe nëse është e nevojshme edhe për laboratorin e përdorur.

Kujdes kur bëhet fjalë për praktika të paligjshme

Dhe prof. Dr. Ali Ihsan Okten nga Shoqata Mjekësore Turke (TTB) raporton për rreziqet e praktikave dhe klinikave të pacertifikuara dhe bën thirrje për kujdes. Sipas tij, promovimi i fuqishëm i turizmit shëndetësor çon në komercializimin e shëndetësisë, i cili po bëhet gjithnjë e më shumë një biznes fitimprurës.

Fakti është se tregu është shumë konkurrues. Klinikat përpiqen të tërheqin sa më shumë klientë me reklama agresive, mesazhe SMS dhe WhatsApp dhe çmime të ulëta.

“Kriteri vendimtar për trajtimin në Turqi është shpesh çmimi i ulët. Kursimet prej 30-70 për qind janë të mundshme”, thotë eksperti i çështjeve të konsumatorit Punsman dhe citon dy shembuj: zmadhimi i gjoksit në Gjermani, thotë ajo, shpesh kushton nga 4.500 euro e lart.

Në Turqi, nga ana tjetër, operacioni mund të bëhet për 2.500 euro. Në Dusseldorf, sipas Punsman, ulja e stomakut kushton rreth 12.500 euro, ndërsa në Turqi mjafton vetëm një e treta e shumës. Pikërisht kur bëhet fjalë për procedurat, të cilat përfshijnë kosto të mëdha, në Turqi mund të kursehen shumë para dhe kjo, thotë Punsman, rrit vullnetin për të marrë rreziqe.

Burimi: Deutsche Welle/ Autorët: Elmas Topcu dhe Tekin Aynur

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës