Turqia dërgon trupa në Kosovë

EPA-EFE / STR

Turqia planifikon të dërgojë komando në Kosovë të dielën dhe të hënën në përgjigje të kërkesës së NATO-s për t'u bashkuar me forcën paqeruajtëse të KFOR-it pas trazirave në veri të vendit, tha Ministria turke e Mbrojtjes. Reuters.

Në një deklaratë, ministria bëri thirrje për përmbajtje dhe dialog konstruktiv për zgjidhjen e krizës, e cila tha se mund të dëmtojë sigurinë dhe stabilitetin rajonal.

“Njësiti ynë i caktuar (batalioni komando) është planifikuar të dislokohet në Kosovë më 4-5 qershor”, tha ministria.

Një krizë politike që është kthyer në dhunë në veri të Kosovës është intensifikuar që kur kryebashkiakët shqiptarë etnikë morën detyrën në zonën me shumicë serbe të rajonit, duke nxitur Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj të qortojnë Prishtinën. Popullsia shumicë serbe bojkotoi zgjedhjet në prill, duke lejuar që shqiptarët etnikë të zgjidheshin.

Në dhunën e së hënës u plagosën 30 paqeruajtës dhe 52 serbë që protestuan kundër vendosjes së kryetarëve të komunave. Dhuna e bëri NATO-n të njoftonte se do të dërgonte trupa shtesë tashmë në rrugë për në vendin ballkanik për të forcuar misionin e saj prej 4.000 trupash.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës