Turqia po dërgon një anije të re shpimi në Mesdhe

Foto: EPA-EFE / ERDEM SAHIN

Turqia do të dërgojë sot një anije të re shpimi për të kërkuar naftë dhe gaz në Detin Mesdhe, njoftoi Anatolia. Një ceremoni do të mbahet në distriktin jugor të Mersinit për të dërguar anijen Abdulhamid Khan në aktivitetin e saj të parë kërkimor në Detin Mesdhe. Ministri turk i Energjisë dhe Burimeve Natyrore Fatih Donmez do të marrë pjesë në ceremoni.

Për shkak të misionit të anijes së re Abdulhamid Khan, mosmarrëveshja me Greqinë për të drejtat e gazit mund të përshkallëzohet sërish. Athina akuzon Ankaranë për eksplorim të paligjshëm të fushave të gazit pranë ishujve grekë. Qeveria turke mohon akuzat dhe thotë se kërkimi i gazit është i ligjshëm. Një konflikt i ngjashëm ekziston edhe me Qipron.

Në vitin 2020, mosmarrëveshja u përshkallëzua pasi Turqia dërgoi anijen e saj kërkimore Oruh Reis në Mesdheun Lindor.

BE-ja dënon vazhdimisht aktivitetet e Turqisë dhe vendos sanksione për shkak të shpimeve pranë Qipros.

Tani për tani, nuk është e qartë nëse "Abdulhamid Khan" do të lundrojë vërtet në ujërat e diskutueshme.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dje deklaroi se veprimet e drejtuara kundër vendit nuk do të lejohen në territoret sovrane të Turqisë.

"Abdulhamid Khan" është anija e katërt turke shpuese. Anija është blerë vitin e kaluar nga Republika e Koresë. Është 238 metra e gjatë dhe 42 metra e gjerë. Ai është i aftë të shpojë në një thellësi deri në 12 metra dhe deri në 200 metra nën shtratin e detit. Është një anije shpimi e gjeneratës së shtatë e pajisur me teknologjinë më të fundit dhe një nga vetëm pesë anijet e kësaj klase në botë.

Video e ditës