Helmuesit hodhën helm nëpër Gostivar, qen të ngordhur në rrugë

Foto: “Gostivar Press” / Facebook

Një rast i ri i helmimit masiv të qenve të rrugës është shënuar dje në mbrëmje në Gostivar, njoftoi portali lokal "Shtypi i Gostivarit".

Pas dy rasteve shqetësuese në Strugë, ku një bandit vrau me pushkë një numër të madh qensh dhe disa ditë më vonë u helmuan dhjetë të tjerë, dje edhe në rrugët e Gostivarit, në disa vende janë parë qen të pafuqishëm dhe të helmuar. , shkruan portali.

- Mbrëmjen e djeshme në Gostivar janë vërejtur disa qen endacakë të helmuar në disa lokacione. Qytetarët thonë se janë tmerruar nga pamja - kafshët shtriheshin të pafuqishme në agoni në rrugë. Një numër i madh i hanxhinjve e dënojnë helmimin e qenve, kërkojnë që të përcaktohet përgjegjësia dhe përgjigjen që autoritetet duhet ta zgjidhin problemin e kafshëve të pastreha në mënyrë humane, sipas ligjeve – shkruan “Gostivar Press”.

Aktivistët e mbrojtjes së kafshëve prej vitesh apelojnë që problemi i qenve të rrugës të zgjidhet nga ata që janë përgjegjës për të – komunat. Por ndërkohë që institucionet vendore dhe qendrore po e zhvendosin vazhdimisht përgjegjësinë për zgjidhjen e problemit, rrugët e qyteteve tona po bëhen gjithnjë e më të pasigurta - më pak për shkak të kafshimit të qenve sesa për shkak të njerëzve të dhunshëm - gjuajtësve dhe helmuesve.

Një burrë është një qen rruge për një njeri

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës