Trudeau: Shkatërrimi i digës në Ukrainë është pasojë e drejtpërdrejtë e pushtimit rus

Kryeministri kanadez Justin Trudeau / Foto: EPA-EFE / STR

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili ishte sot në një vizitë të papritur në Kiev, tha se shkatërrimi i digës Kakhovka në jug të Ukrainës, që shkaktoi përmbytje, ishte një "pasojë e drejtpërdrejtë" e pushtimit rus.

Trudeau fajësoi Moskën për shpërthimin që shkatërroi digën hidroelektrike, ndërsa të dy kampet ndërluftuese mohojnë përgjegjësinë për katastrofën.

"Ne të gjithë pamë dëmin e shkaktuar nga shembja e digës hidroelektrike Kakhovka... Kjo është një pasojë e drejtpërdrejtë e luftës që filloi Rusia," tha Trudeau.

Përmbytjet që pasuan prekën gjithashtu zonat e kontrolluara nga Ukraina dhe të pushtuara nga Rusia në të dy brigjet e lumit Dnieper, duke vrarë disa njerëz dhe duke plagosur dhjetëra.

"Nuk ka absolutisht asnjë dyshim në mendjet tona se shkatërrimi i digës është pasojë e drejtpërdrejtë e vendimit të Rusisë për të pushtuar vendin," tha Trudeau.

Kryeministri kanadez njoftoi menjëherë 10 milionë dollarë ndihmë për Ukrainën për t'u marrë me pasojat dhe 500 milionë dollarë ndihmë ushtarake shtesë për forcat ukrainase nën sulm.

"Përveç kësaj, unë po njoftoj sot se Kanadaja do të marrë pjesë në një përpjekje shumëkombëshe për të trajnuar pilotët luftarakë dhe për të mbështetur dhe mbështetur programin e avionëve luftarakë të Ukrainës," tha ai.

Më herët Trudeau vendosi një kurorë në kujtim të ushtarëve të rënë në Kiev.

Zëvendësministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksandr Polichchuk i dorëzoi Trudeau një kuti me pjesë nga një raketë që ra në Odessa, porti kryesor i Ukrainës në Detin e Zi. "Është një kujtesë e vogël se si Ukraina ka vuajtur nga sulmet me raketa ruse," tha Polichchuk.

Me kryeministrin kanadez folën edhe një grup ushtarësh ukrainas që ishin trajnuar në Kanada.

Kanadaja, e cila ka një diasporë të madhe ukrainase, është një nga mbështetësit kryesorë të Kievit, duke ofruar ndihmë të konsiderueshme ushtarake dhe duke trajnuar më shumë se 36.000 trupa ukrainase.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës