Trudeau akuzoi Kinën për ndërhyrje në zgjedhjet e Kanadasë

Justin Trudeau
Kryeministri kanadez Justin Trudeau / Foto: EPA-EFE / STEPHANIE LECOCQ / POOL

Kryeministri kanadez Justin Trudeau ka akuzuar Kinën se po përpiqet të ndërhyjë në zgjedhjet kanadeze. Trudeau akuzoi Pekinin se "po luan lojëra agresive me demokracinë" dhe se synon institucionet kanadeze. Sipas raporteve të mediave lokale, inteligjenca kanadeze ka identifikuar një "rrjet sekret" të kandidatëve të mbështetur nga Pekini në zgjedhjet e fundit.

Kina ka mbështetur të paktën 11 kandidatë në zgjedhjet federale të vitit 2019, thuhet se i thanë zyrtarët kryeministrit kanadez. Duke cituar zyrtarë të paidentifikuar të inteligjencës, transmetuesi lokal Global News raportoi se Pekini u dha fonde kandidatëve dhe se operativët kinezë shërbyen si këshilltarë të fushatës për shumë prej kandidatëve.

Në një rast, financimi prej 250.000 dollarë kanadezë, që është pak më shumë se 184.000 dollarë, u kanalizua përmes zyrës së një përfaqësuesi provincial me bazë në Ontario, raporton BBC. Nëpërmjet operacioneve të fshehta, që dyshohet se drejtoheshin nga konsullata kineze në Toronto, kinezët u përpoqën të vendosnin operativë në zyrat e deputetëve të parlamentit për të ndikuar në politikë, raporton Global News.

Gazeta raporton gjithashtu se kinezët kanë bërë përpjekje për të korruptuar ish-zyrtarët kanadezë në një përpjekje për të fituar ndikim në qarqet politike kanadeze. Besohet se përpjekja për të ndërhyrë në zgjedhje kishte për qëllim dy partitë kryesore politike – Partinë Liberale të Justin Trudeau dhe Partinë Konservatore të opozitës. Megjithatë, nuk është e qartë nëse operacioni ishte i suksesshëm. Zyrtarët kinezë në Kanada nuk iu përgjigjën pyetjeve të Global News në lidhje me akuzat.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës