Trstena: Mundësit ia dolën, turp që sportistët e tjerë maqedonas nuk fituan medalje

Maqedonia po performon në Lojërat Mesdhetare në Oran me 70 sportistë/Foto: Komiteti Olimpik Maqedonas

Përmes mundjes, Maqedonia fitoi medaljet e para në Lojërat Mesdhetare mbajtur në Oran të Algjerisë. Mundësi legjendar Shaban Trstena përgëzon rezultatet e arritura nga mundësit ruso-maqedonas.

Mundësi nga Vardari, Mogamedgadzi Nurov, fitoi medaljen e artë në sekondat e fundit, kurse mundësi tjetër i natyralizuar Vladimir Egorov, i cili është anëtar i Balkanec nga Shtipi, fitoi medalje të bronztë dhe dy muaj më parë fitoi medaljen e artë evropiane.

Trstena nuk është e lumtur që sportistët e tjerë maqedonas në Oran nuk arritën të fitojnë një nga medaljet.

Hendbollistet e Maqedonisë mund të fitojnë medalje, pasi siguruan një gjysmëfinale, dhe hendbollistet maqedonase e përfunduan fazën e grupeve me tri humbje dhe do të luftojnë për vendin e shtatë. Volejbollistet maqedonase e mbyllën fazën e grupeve të fundit me dy disfata dhe e njëjta gjë ndodhi me volejbollistet maqedonase me tri humbje në grupin e tyre.

Në fillim u eliminuan karateistët maqedonas Petar Zaborski, Simona Zaborska dhe Petar Spasenovski. Në xhudo, Edi Sherifovski humbi në turin e parë eliminator, ndërsa Andrej Çakarovski arriti në revansh, por nuk arriti të arrijë në luftën për bronz.

Atletja Drita Islami në garën e 400 metrave me pengesa (vendi i pestë) nuk arriti të kualifikohej në finale, ndërsa Jovan Stojoski (400 metra) ishte i katërti në grupin kualifikues me kohë më të ngadaltë.

Jovan Stojoski përfundoi i katërti në kualifikime/Foto: Komiteti Olimpik Maqedonas

Në gjuajtje me hark (pushkë ajrore), Anastasia Mojsovska fitoi vendin e 14-të, ndërsa Borjan Brankovski (pistoletë ajrore) zuri vendin e njëjtë. Në not, Andrej Stojanovski (200 metra gjuajtje gjoksi) ishte i pesti në grup, duke vendosur një rekord të ri për të rinjtë.

- Pas atij suksesi, do të ishte turp dhe dështim i madh sportiv në Lojërat Mesdhetare nëse kampioni i Europës do të mbetej pa medalje. Megjithatë, falë Zotit, Vladimir Egorov luftoi për medalje deri në sekondat e fundit me zemër të madhe dhe arriti të fitojë medaljen e bronztë. Por për fat të keq, nga ana tjetër, dhe Një turp i madh që nga delegacioni i IOC (Komiteti Olimpik Maqedonas) prej 114 personash, prej të cilëve 70 sportistë, askush tjetër përveç atletëve maqedonas, mundën të fitojnë një medalje të vetme mesdhetare., dhe një numër i madh i tyre nuk i kaluan as eliminimet. Përveç mundësive të natyralizuar që na sollën dy medalje, vetëm hendbollistet e justifikuan pjesëmarrjen.

Unë si sportist maqedonas, si kampion olimpik, europian, botëror, ballkanik dhe fitues i tre medaljeve të arta mesdhetare tri herë radhazi, Pyes veten publikisht, a e doni ju të tjerët atdheun dhe kombin tuaj? Ju e dini se me djersën e popullit dhe të mëmëdheut merrni 365 ditë mbështetje nga Agjencia e Sportit dhe Rinisë, disa prej jush marrin diploma dhe plus përfitime të tjera, se 15 milionë eurot që shkojnë në sport janë paratë e taksave të popullit. apo federatave, klubeve dhe sportistëve maqedonas me bono sportive, vetëm që ju të stërviteni dhe të gëzoni popullin tuaj duke fituar medalje, në këtë rast nga Lojërat Mesdhetare. Por Fatkeqësisht shumë prej jush nuk janë të interesuar të bëjnë sakrifica për sukses, si për ju ashtu edhe për IOC, motoja e vjetër është ende më e rëndësishmja, e rëndësishme është të marrësh pjesë, jo të fitosh.

Prandaj nuk fitove medalje, nuk luftove sa duhet me sportivitet, nuk kishe krenari, nuk kishe xhelozi në zemër të thuash, se ai mund të fitojë të artën, se unë mundem' mos të jesh as medalist. Pra, të respektuar sportistë të rinj, xhelozia më bëri të stërvitem fort dhe të fitoj e të fitoj shumë medalje botërore.

Maqedonia ime, edhe pse ky shteti ynë i vogël, do të thosha i çuditshëm, në historinë e tij kemi fituar shumë medalje me mundësit tanë maqedonas, Nga viti 1951, kur filluan Lojërat e para Mesdhetare, mundësit tanë maqedonas deri në vitin 8 kanë fituar 13 medalje ari, 11 medalje argjendi dhe 2018 medalje bronzi. Ace Yordanov, Dobri Marinkov, Sefer Saliovski, Risto Darlev, Shaban Sejdiu, Koce Evremov, Kiro Ristov, Abaz Emini, Zoran Shorov, Mirko Dimçevski, Dejan Bogdanov, Jasin Regzelari, Boban Danov, Dejan Mitrov etj.

Imagjinoni ku ishim dhe ku jemi tani. Është e trishtueshme dhe për të ardhur keq, ne e humbëm këtë sport mundje që dikur ishte krenaria e popullit tonë, sepse me mundësit tanë fituam gjithçka që mund të fitohet në pesë kontinente, nga ari olimpik deri te Lojërat Mesdhetare.

Edhe një herë si kampion olimpik pyes.. Kur do të lindë një sportist maqedonas nga Visti, një kampion nga ky shtet i vogël si kampioni evropian në karate, Dimitar Gjorgjiev, kampion bote në kikboks dhe kampioni i ri. Dejan Georgievski, i cili shkroi historinë e sportit vitin e kaluar në Lojërat Olimpike duke fituar medaljen e argjendtë olimpike në taekwondo.

Georgievski arriti suksesin më të madh në Lojërat Olimpike që nga pavarësia e Maqedonisë / foto: EPA-EFE / RITCHIE B. TONGO

Është vërtet një krenari e madhe për popullin tonë dhe për të gjithë në vend. Të gjithë kemi lindur këtu, hamë bukë maqedonase, stërvitemi këtu, kemi studiuar, me një fjalë, në këtë tokë të vogël filluam sportin dhe bëmë maksimumin, luftuam me zemër luani dhe nuk është rastësi. që sollëm shumë medalje botërore. Luftuam me dëshirë të madhe për të fituar, që populli dhe atdheu të gëzohen me fitoret tona në Lojërat Mesdhetare. Jam optimist dhe i sigurt se në ditët e fundit të Lojërave Mesdhetare, Dejan Georgievski do të bëjë të pamundurën për ta kënaqur popullin me medalje. Hajde kampion Dejan Georgievski, jep më të mirën, lufto deri në atomin e fundit për të fituar një medalje të artë mesdhetare - është në postimin e Shaban Trstenës në "Facebook".

Video e ditës