Numri i infarkteve është trefishuar pas pandemisë, thotë Dr Nikollov nga Spitali klinik i Shtipit.

Pas pandemisë së Covid-it, numri i infarkteve është rritur, tregojnë analizat e kardiologëve maqedonas, si dhe të shoqatave evropiane dhe botërore. Sulmet në zemër janë rritur tre herë më shumë se para pandemisë, thotë shefi i Departamentit të Kardiologjisë në Spitalin Klinik të Shtipit në një intervistë për MIA-n. Sasko Nikollov.

- Infarktet e mushkërive, nëse kishim 20 pacientë në vit, tani kemi 15 në muaj, ata që regjistrojmë dhe shënojmë. Infarktet e ekstremiteteve të poshtme, sëmundjet vaskulare të këmbëve katër herë më shumë, trombozat e venave të thella të venave sipërfaqësore, janë rritur masivisht. Tromboza e arterieve të zorrëve, një rritje e madhe, shfaqja e infarkteve të trurit tek të rinjtë u rrit me pesë herë. E gjithë kjo është rezultat i pandemisë. Kur filloi pandemia, të gjithë menduam se është një sëmundje virale, domethënë është sëmundje virale, është sëmundje virale e frymëmarrjes, sulmon mushkëritë, thotë Nikollov.

Ai tregon se me përparimin e pandemisë, mjekët e kuptuan se virusi Covid hyn përmes rrugëve të frymëmarrjes, por objektivi i sulmit të tij janë pjesët muskulare të enëve të gjakut. Në këtë periudhë pas COVID-XNUMX është rritur numri i ndërhyrjeve në departamentet e kardiologjisë dhe neurologjisë.

- Numri është i lartë edhe te mjekët neurologë, veçanërisht te popullata e moshës 25 vjeç e lart. Goditjet tek të rinjtë dhe janë pasojë e infeksionit me Covid në enët e gjakut. Shpesh themi se kam kaluar Covid, por nuk kam pasur simptoma. Ju keni kaluar Covid, nuk keni simptoma, por antigjeni i Covid është tashmë i ankoruar në enët e gjakut. Është vetëm çështje kohe që të fillojë të shkaktojë inflamacion, reaksion dhe trashje, këputje të pllakës së enëve të gjakut dhe përfundimisht sulm në zemër. Kështu që ky infeksion Covid bëri një gjendje të shëndetit botëror për të kuptuar se sa shumë nuk dimë për sëmundjet e reja që po na vijnë, sepse sëmundjet e reja janë një kombinim sëmundjesh, një kombinim virusesh që sulmojnë disa sisteme në të njëjtën kohë. kohë, thotë Nikollov në intervistën e cila do të bëhet e ditur nesër.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës