Tre arsyet më të zakonshme pse prishen lidhjet e gjata dhe martesat

Një skenë nga filmi “Marriage Story”, i cili trajton këtë temë / Foto: Profimedia

Terapisti dhe këshilltari i martesës Jeff Guenther ndan rregullisht këshilla me çiftet të cilët e ndjekin atë në rrjetet sociale, si dhe disa përfundime në të cilat ai ka dalë në bazë të terapive me klientët e tij.

Ndër të tjera, ai ndau tre arsyet më të zakonshme pse përfundojnë lidhjet afatgjata. Ai ka veçuar arsyet në bazë të asaj që ka dëgjuar dhe parë në punën e tij me çifte.

Zhdukja e "gjërave të vogla"

Në një moment, çiftet ndalojnë së bëri gjërat e vogla që dikur i bashkonin, gjë që mund të jetë një goditje serioze për marrëdhënien.

Nuk ka më komplimente dhe flirtime, dhe ka gjithnjë e më pak butësi dhe kohë cilësore. “Është sikur jeni bërë shokë dhome që takoheni në korridor”, shpjegoi terapisti, duke shtuar se në situata të tilla hendeku midis partnerëve bëhet aq i madh sa e kanë shumë të vështirë të rregullojnë gjërat, ose mund të kenë lëvizur tashmë emocionalisht. .

Çështje të pazgjidhura

Ka shumë argumente të pazgjidhura, argumente në të cilat i njëjti problem vazhdon të lindë pa zgjidhje, duke çuar në pakënaqësi, përbuzje dhe rraskapitje emocionale.

Epo, kur shfaqet problemi më i vogël, ju mendoni, "Ja ku është përsëri" dhe mbylleni dhe tërhiqeni. Në ato momente, përpjekja për të rregulluar apo zgjidhur problemin duket si një udhëtim emocional i komplikuar, thotë terapisti.

Duke u larguar

Me kalimin e kohës, çifti ndahet, gjë që mund të çojë në ndryshime të papritura në marrëdhënie.

Sipas terapistit, me kalimin e kohës, ne të gjithë zhvillohemi si individë dhe duke e bërë këtë shpresojmë të zhvillohemi në mënyra që do të vazhdojnë të na bëjnë të pajtueshëm me partnerët tanë.

Megjithatë, kjo nuk ndodh gjithmonë. Ndonjëherë interesat, besimet dhe nevojat e partnerëve zhvillohen në drejtime të ndryshme, të cilat përfundimisht mund të çojnë në papajtueshmëri.

Hulumtim i ri: Çiftet kanë nevojë për 5 tipare të përbashkëta për të mbajtur një marrëdhënie

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës