Tridhjetë vjet pa legjendarin Kurt Cobain: Ai luftoi varësinë, u martua me Courtney Love me pizhame

Foto: Profimedia

Legjendari vdiq 30 vjet më parë Kurt Cobain, frontmeni i grupit "Nirvana", njeriu që ndryshoi fytyrën e skenës muzikore në fund të viteve '80.

Së bashku me Amy Winehouse, Jimi Hendrix, Janis Joplin dhe shumë të tjerë, Kurt vdiq pak më shumë se një muaj pas ditëlindjes së tij të 27-të, duke u bërë "anëtar" i "27 club" - një grup artistësh të rinj që vdiqën tragjikisht në moshën 27 vjeçare. .

Cobain u rrit në një familje modeste - babai i tij ishte mekanik dhe nëna e tij kameriere. Kur ai ishte nëntë vjeç, prindërit e tij u divorcuan dhe më vonë ai zbuloi se përvoja i la një përshtypje të qëndrueshme. Pas divorcit, ai kaloi ca kohë me të atin dhe familjen e tij të re, por sjellja rebele e Kurtit si adoleshent ishte shumë për ta. Për këtë arsye e “lanë” në kujdesin e miqve dhe familjarëve.

Foto: jo, Linja e kreditit: Retna/Photoshot / Avalon / Profimedia

Në ditëlindjen e tij të 14-të, ai mori një kitarë të përdorur si dhuratë. Ai hodhi hapat e tij të parë muzikorë mbi të dhe mësoi të luante këngë nga "Led Zeppelin" dhe "Queen".

Disa vite më vonë, ai u takua me Krist Novoselic, një adhurues i muzikës punk. Kështu, “Nirvana” lindi në vitin 1987. Ata u bashkuan nga Chad Channing në bateri, dhe dy vjet më vonë ata regjistruan albumin e tyre të parë, Bleach. Vendi i Chad u zëvendësua shpejt nga Dave Grohl, dhe në vitin 1991 ata bënë histori - ata publikuan albumin "Nevermind", në të cilin u publikua kënga "Smells like a teen spirit".

Ata shpejt u bënë sinonim i "grunge" - një muzikë dhe stil i ri jete që të rinjtë e adhuronin. Prerja e çrregullt e flokëve të Cobain, rrobat e gjera dhe të veshura, u bënë “look”-i i dëshiruar i një brezi të tërë.

Miliona fansa, koncerte të vazhdueshme, këngë dhe video të reja ishin shumë për Kurtin. Ai luftoi me depresionin dhe si shumë yje të viteve '90, ai shpejt u bë i varur nga droga. Gjatë turneut Nevermind në 1992, doli në dritë varësia e tij ndaj heroinës. Ai thuhet se ra në gjumë disa herë gjatë xhirimeve me fotografin Michael Levine.

Në të njëjtin vit, Kurt u martua me aktoren dhe muzikantin Courtney Love. Ata u martuan në Hawaii dhe Kurt erdhi në ceremoni me pizhame. Thuhet se ai ishte shumë dembel për të veshur një kostum, dhe Kourtney më vonë zbuloi se një mik e kishte paralajmëruar se martesa me Kurt do t'i "shkatërronte jetën". Jo shumë kohë më vonë ajo mësoi se ishte shtatzënë dhe gjithashtu pranoi se kishte marrë drogë para se të merrte vesh për shtatzëninë. Më vonë atë vit, çifti pati një vajzë, Frances.

Foto: Paul Harris / Lajme për bregdetin e Paqësorit / Profimedia

Ditët e fundit të jetës së Cobain ishin të vështira. Gjatë turneut evropian, ai u diagnostikua me një formë të rëndë të bronkitit, për të cilën u shtrua në spitalin e Romës. Disa ditë më vonë ai e teproi me një kombinim të drogës dhe alkoolit. Ai mbijetoi dhe më pas u kthye në Shtetet e Bashkuara.

Në një rast Kourtney thirri policinë dhe tha se kishte frikë se Kurt do të vriste veten sepse ai u mbyll me një armë, por ai e mohoi. Ai pranoi të shkonte për mjekim, por shpejt u largua nga qendra.

Edhe pse teori të shumta konspirative qarkulluan rreth vdekjes së tij, njëra prej të cilave ishte se ai u vra, autoritetet e përshkruan vdekjen e tij si një vetëvrasje. Ai ka lënë edhe një letër lamtumire, të cilën ia ka drejtuar Bodës, shokut të tij imagjinar të fëmijërisë.

Kitara e Kurt Cobain u shit në ankand për 1,5 milionë dollarë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës