Tri medalje për kikboksierët e Maqedonisë në Kampionatin Evropian për kadetë dhe juniorë

foto: Agjencia për Rini dhe Sport

Ekipi maqedonas i kikboksit mori pjesë në Kampionati Evropian për kadetë dhe juniorë në Stamboll, Turqia me gjashtë kikboksierë. Në këtë garë prestigjioze të kikboksit morën pjesë rreth 1640 garues nga 38 shtete evropiane.

- Agjencia për Rini dhe Sport gjithmonë qëndron prapa sportistëve të suksesshëm, veçanërisht të rinjve dhe do të jetë erë për mbështetjen dhe arritjet e tyre të larta edhe në konkurrencën seniorike - tha drejtori i Agjencisë për Rini dhe Sport, Naumçe Mojsovski.

Ekipi ynë i kikboksit u rikthye me tre medalje, dy të argjendta dhe një të bronztë.

Në luftën finale, Silvio Mirovski humbi nga garuesi grek, Efstachiadis Christos dhe mbeti pa medaljen e dëshiruar të artë, i kënaqur me argjendin, sepse në gjysmëfinale dhe në finale Silvio luftoi kundër dy kampionëve të botës.

Kikboksierja e re maqedonase Marija Dimovska, anëtare e klubit të kik-boksit Energy nga Manastiri, është zëvendës-kampionja e re evropiane për juniorë, duke i sjellë Maqedonisë medaljen e argjendtë.

Dimovska në finalen e kampionatit humbi nga serbja Sonja Vuksic. Nga ana tjetër, Turker Ismail fitoi medaljen e bronztë në kampionat pasi humbi në gjysmëfinale nga ukrainasi Nikita Tertishnyi 0:3.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës