Tre medalje për karateistët maqedonas në Lojërat Botërore Universitare në Samsun

Ekipi universitar maqedonas i karatesë në Samsun, Turqi/foto: Bosko Zaborski

Ekipi universitar maqedonas i karatesë u dekorua me tre medalje në Kupa Botërore e Arteve Marciale në Samsun, Turqi. Kombëtarja e Maqedonisë për meshkuj është nënkampione e botës, arriti të fitojë medaljen e argjendtë pas humbjes nga Jordania në ndeshjen finale me rezultat 1-3. Ekipi ynë përbëhej nga: Petar Spasenovski, David Petkov, Dimitar Ilievski, Gligor Petkov dhe Petar Zaborski.

Ekipi ynë në konkurrencën e femrave u paraqit edhe në finale dhe humbi me rezultat 0-2 ndaj kombëtares kroate. Ekipi i femrave performoi si ekip Angela Mojsovska, Victoria Jovanovska, Marija Petrovska dhe Monika Pendarovska.

Në këtë kampionat janë fituar gjithsej dy medalje argjendi në paraqitjet ekipore në disiplinën e mundjes në disiplinën më të vështirë të mundjes ekipore për meshkuj dhe femra dhe një medalje bronzi në garën individuale të mundjes nga sportisti. David Petkov -67 kg.

Në garën individuale Petkov e mposhti përfaqësuesin ukrainas Janovski David me rezultat 1-0 në luftën për bronzin. Angela Mojsovska -68 kg, Viktorija Jovanovska -61 kg dhe Marija Petrovska -55 kg përfunduan në vendin e pestë në kategoritë e tyre të peshës, të gjitha humbën në luftimet për medalje bronzi.

- Jemi të kënaqur dhe krenarë për rezultatin e arritur sportiv. Arritëm të fitonim dy medalje argjendi dhe një bronzi dhe natyrisht tre pozita të larta në vendin e pestë. Është një dëshmi se kemi pasur një paraqitje të shkëlqyer në këtë kompeticion të madh nga të gjithë të zgjedhurit tanë. Kjo është një përzgjedhje që tashmë është dëshmuar se është cilësore dhe vazhdon të na kënaqë duke arritur rezultate të shkëlqyera sportive. Me pak fat mund të kishim dyfishuar numrin e medaljeve. Kjo do të thotë se ne kemi cilësinë e konkurrentëve të lartë teknikisht të përgatitur dhe të përgatitur dhe tani duhet të presim momentin kur secili prej tyre do të jetë medalist në kampionatin e ardhshëm.

Dua të theksoj se kjo gjeneratë karateistësh në konkurrencën e meshkujve shquhet si brezi studentor më i suksesshëm, sepse janë të vetmit që kanë arritur të jenë tre herë finalistë në disiplinën e luftimeve ekipore. Ata ia dolën dy herë në Universiadën Evropiane, fillimisht në Zagreb, ku arritën të fitojnë fillimisht medaljen e argjendtë evropiane dhe pas dy vitesh një medalje të artë në lojërat e ardhshme universitare në Lodz, dhe tani këtu po arrijnë të bëhen medalje argjendi në një botë. gara në karate - tha Boshko Zaborski, kryetrajneri i ekipit universitar të Maqedonisë në karate.

Video e ditës