Tre vende evropiane nuk duan të dërgojnë trupat e tyre në Ukrainë

Foto e Ushtrisë Polake: Ministria e Mbrojtjes së Polonisë

Zyrtarët e Hungarisë, Polonisë dhe Republikës Çeke thanë sot se nuk planifikojnë të dërgojnë trupa në Ukrainë.

-Hungaria nuk do të dërgojë armë apo trupa në Ukrainë dhe do të qëndrojë me vendosmëri në këtë pozicion. Dëgjuam dhe pamë lajmet për takimin e mbrëmshëm në Paris. Pozicioni i Hungarisë është i qartë dhe i vendosur, ne nuk jemi gati të dërgojmë as armë dhe as ushtarë në Ukrainë, tha ministri i Jashtëm Peter Szijjártó.

Kryeministri polak Donald Tusk theksoi se vendi nuk po shqyrton dërgimin e trupave në Ukrainë.

- Polonia nuk planifikon të dërgojë trupat e saj në territorin e Ukrainës. Nuk mendoj se duhet të spekulojmë sot nëse do të ketë rrethana që mund ta ndryshojnë këtë qëndrim, tha Tusk, duke shtuar se Polonia është e gatshme të marrë pjesë në çdo nismë që do t'i japë fund luftës në Ukrainë.

Dhe kryeministri çek Petr Fijala tha se Republika Çeke nuk do të dërgojë as përforcime ushtarake në Ukrainë dhe se Polonia është e gatshme të marrë pjesë në nismën çeke për t'i ofruar armë Ukrainës nga vendet jashtë BE-së.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha dje pas samitit të liderëve evropianë në Paris se, megjithëse nuk ka konsensus për dërgimin e trupave nga vendet evropiane në Ukrainë, "asgjë nuk duhet të përjashtohet".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës