Trajtimi i pacientëve në postmenopauzë është tashmë në fokus

Foto: Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

Situata me KOVID-19 në vend është stabile. Autoritetet besojnë se masat ekzistuese duhet të mbeten në fuqi, megjithëse 99 përqind e tyre janë shfuqizuar. Për momentin është planifikuar trajtimi i pacientëve në postmenopauzë.

- Situata është e qëndrueshme dhe lineare. Të njëjtat shifra i marrim çdo ditë, kështu që tani për tani është qetësi dhe nuk kemi asnjë alarm që paralajmërohet për të ardhmen, tha ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali.

Ai dje ka bërë të ditur se Komisioni për Sëmundjet Infektive do të vazhdojë të punojë në planifikimin se si do të ballafaqohet me shtegun dhe, siç tha ai, synimi është të simulohet shfaqja e mundshme e valës së pestë të infektimeve me Covid.

- Kam njoftuar se Komisioni do të vazhdojë të punojë, ndoshta jo me të njëjtin ritëm, por me punë që do të nënkuptojë një planifikim se si do të ballafaqohemi me post-povidin, nëse do të jetë një objekt që do të trajtojë të gjitha komplikimet post-poviale në. pacientët apo do të jenë më shumë klinika të angazhuara rreth atyre pacientëve, si do t'i trajtojmë ne ata një nga qëllimet tona është të simulojmë shfaqjen e mundshme të një vale të pestë të infeksioneve me Covid. Ne jemi duke punuar për këtë. “Aktualisht po planifikojmë trajtimin e pacientëve pas menopauzës”, tha Sally.

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, nga data 13 deri më 15 maj janë regjistruar 176 raste pozitive me KOVID-19, prej të cilëve 31 janë riinfeksion. Nuk ka njerëz të vdekur. Janë raportuar dy persona të vdekur nga muaji prill, të cilët janë regjistruar shtesë përmes Regjistrit të të Vdekjeve me diagnozë KOVID-19 nga Moj Termin.

Gjatë këtyre tri ditëve janë bërë 2.674 testime, ndërsa nga rastet e reja në Shkup janë 106, Manastir 26, Prilep 7, Shtip dhe Resnjë 5, Kumanovë, Kavadar dhe Ohër 4, Gostivar dhe Koçan 3, Kërçovë dhe Berovë 2. Secili, Velesi, Struga, Gjevgjelia, Krusheva dhe Demir Hisar pas 1. Janë regjistruar 275 pacientë të shëruar.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 2.038.551 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë ka arritur në 310 859. Numri i të shëruarve është 301 035, ndërsa numri i të vdekurve është 9 291. Aktive janë 533 raste.

Komisioni Evropian dje përmes një zëdhënësi të shëndetësisë konfirmoi se po ndërpret kontratën me kompaninë farmaceutike Valneva, e cila ishte nënshkruar më parë, për furnizimin e vaksinës kundër Covid-19.

Zëdhënësi i shëndetësisë i Komisionit Evropian Stefan de Kersmaker konfirmoi informacionin në një konferencë të rregullt për shtyp në Bruksel dje, por nuk dha detaje rreth arsyeve.

Valneva ka shprehur keqardhje për këtë vendim dhe në një deklaratë ka thënë se kompania nuk është e obliguar t'i kthejë paratë nga prokurimi.

Valneva është një kompani farmaceutike franceze e specializuar në vaksina të tilla si poliomieliti dhe Lyme. Vaksina e saj kundër Covid-19 është miratuar në vende të tjera, si në Mbretërinë e Bashkuar. Vaksina e kompanisë u zhvillua duke përdorur metodën tradicionale të adenovirusit të çaktivizuar, ndryshe nga Pfizer dhe Moderna, të cilat zhvilluan vaksinat mRNA.

Për situatën me KOVID-19 në Evropë, në Gjermani mbetet e detyrueshme mbajtja e maskës mbrojtëse në fluturime, pavarësisht lehtësimit të masave për epideminë në Bashkimin Evropian, njoftoi dje Ministria e Brendshme gjermane.

Sipas protokolleve, “FFP2” ose maska ​​mjekësore duhet të fiksohen gjatë gjithë fluturimit. Maskat mund të hiqen vetëm kur pasagjerët janë duke ngrënë ose duke pirë gjatë fluturimit.

Ministria shpjegoi se rregulli i maskës ishte në përputhje me rekomandimet e reja të BE-së.

Ndërkohë, udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka urdhëruar ushtrinë të stabilizojë shpërndarjen e barnave për Covid-19 në Phenian, në luftën kundër shpërthimit të parë të konfirmuar të virusit në vend, njoftuan mediat shtetërore.

Javën e kaluar, Koreja e Veriut njoftoi shpërthimin e parë të një epidemie "shpërthyese", pasi pretendoi për më shumë se dy vjet se nuk kishte shpërthime në vend. Ekspertët paralajmërojnë se kjo mund të shkaktojë një sërë problemesh në vend, i cili është i kufizuar nga furnizimet mjekësore dhe pa një program vaksinimi.

Përhapja e koronavirusit është ndalur në pjesën më të madhe të Shangait dhe pak më pak se një milion njerëz janë ende në karantinë.

Zyrtarët lokalë atje thanë dje se qyteti po hapej gradualisht, por të dhënat ekonomike treguan ndikimin negativ të strategjisë zero-zero të Kinës.

Ndërkohë, në Shtetet e Bashkuara, numri i të vdekurve nga pandemia Covid-19 u rrit në një milion dje, më pak se dy vjet e gjysmë pas fillimit të pandemisë.

Numri i vdekjeve u bazua në vdekjet nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Numri aktual i vdekjeve direkte ose indirekte nga Covid-19 vlerësohet të jetë shumë më i lartë për shkak të çrregullimeve të sistemit shëndetësor. Tre muaj më parë, kishte gjithsej 900 vdekje nga Covid-000 në Shtetet e Bashkuara.

Burimi: MIA

Video e ditës