Telenovela e transferimeve: De Jong bëri marrëveshje me Manchester United, por Barcelona, ​​e cila e ndoqi e para, nuk e lë të shkojë tani

Frankie de Jong / foto: EPA-EFE / SASCHA STEINBACH

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta, tha se Frankie de Jong nuk është në shitje, ndonëse muajin e kaluar tha se largimi i tij do të mbushte arkat e ekipit katalanas dhe paratë mund të përdoren për të financuar disa transferime.

Javën e kaluar, Barcelona ra dakord me Manchester United për transferimin e De Jong me vlerë 65 milionë euro, por më pas futbollisti deklaroi se nuk dëshironte të largohej.


Tashmë që holandezi gjeti një gjuhë të përbashkët me “djajtë e kuq”, njeriu i parë i Barcelonës ndryshoi mendje.

- Frankie de Jong është një lojtar i Barcelonës dhe për sa kohë që ne nuk jemi të detyruar ose nuk kemi interes ta shesim atë, ne nuk duam të vendosim veten në tregun e transferimeve. Ne e dimë që De Jong ka oferta. Nëse në një moment jemi të interesuar t'i shesim, do t'i konsiderojmë, por tani për tani Barcelona nuk ka ndërmend të shesë De Jong- tha Laporta.

Frankie de Jong mbërriti në Camp Nou në vitin 2019 nga Ajax për 75 milionë euro dhe holandezi nënshkroi një kontratë pesëvjeçare.

Video e ditës