Trump për Zelensky: Ai është një biznesmen i shkëlqyer, ai gjithmonë kthehet nga SHBA me miliarda - me këtë do të merrem kur të hyj në Shtëpinë e Bardhë

Foto: politico.eu

Ish-presidenti amerikan Donald Trump shprehu kritika të forta për ndihmën e SHBA-së për Ukrainën në një tubim parazgjedhor në Detroit, raporton "Kiev i pavarur". 

Duke folur në ngjarjen Milestone në SHBA, Trump pretendoi se do ta "rregullonte atë (ndihmën e SHBA për Ukrainën) përpara se të merrte Shtëpinë e Bardhë si president të zgjedhur".

Trump e përshkroi Presidentin Volodymyr Zelensky si "biznesmenin më të mirë" për sigurimin e mbështetjes së konsiderueshme financiare nga Shtetet e Bashkuara.

“Unë mendoj se Zelensky është ndoshta biznesmeni më i madh, më i madh se çdo politikan që ka jetuar ndonjëherë. Sa herë që vjen në vendin tonë, ai ikën me 60 miliardë dollarë, sapo u largua katër ditë më parë me 60 miliardë dollarë, erdhi në shtëpi dhe njoftoi se i duheshin edhe 60 miliardë dollarë. Nuk mbaron kurrë”, tha Trump. "Unë do ta trajtoj këtë përpara se të marr përsipër Shtëpinë e Bardhë si president i zgjedhur."

Trump ka thënë më parë se do të ngrijë ndihmën e mbrojtjes për Ukrainën nëse fiton zgjedhjet në SHBA. Ai gjithashtu pretendon se Rusia nuk do të kishte nisur pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës në vitin 2022 nëse ai do të kishte qenë president.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës