Trump kryeson Biden në sondazhin e Wall Street Journal

Media profesionale

Presidenti amerikan Joseph Biden është për herë të parë pas Donald Trump, sipas një sondazhi të ri të Wall Street Journal për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

Sipas gazetës, vlerësimi i miratimit të Biden aktualisht është në nivelin më të ulët që kur ai u zgjodh president dhe 43 për qind e votuesve e mbështesin atë, ndërsa 47 për qind e të anketuarve mbështesin Trumpin.

Epërsia e republikanit dhe ish-presidentit amerikan rritet në gjashtë pikë përqindje kur shtohen kandidatët e mundshëm të pavarur, të cilët së bashku kanë rreth 17 për qind mbështetje.

Më i popullarizuari mes tyre është Robert Kennedy Jr., për të cilin do të votonin tetë për qind e të anketuarve. Pakënaqësia me Bidenin është e kudondodhur në sondazhin e ri, raporton gazeta amerikane dhe thekson se vetëm 23 për qind e votuesve thonë se politikat e Bidenit i kanë ndihmuar ata personalisht, ndërsa 53 për qind thonë se politikat e presidentit i kanë dëmtuar.

Në të kundërt, rreth gjysma e votuesve thonë se politikat e Trump gjatë kohës që ai ishte personalisht president i kanë ndihmuar, ndërsa më shumë se 37 për qind thonë se i kanë lënduar.

Rezultatet e sondazhit vijnë si një tronditje e re për Biden dhe demokratët e tij, disa prej të cilëve kanë shprehur hapur shqetësimin se 81-vjeçari është në gjendje të fitojë zgjedhjet dhe të shërbejë edhe katër vjet si president.

Në të njëjtën kohë, demokratët po paralajmërojnë gjithnjë e më shumë se kthimi i Trump është i mundur dhe sipas tyre, mandati i tij i dytë presidencial do të përbënte rrezik për demokracinë amerikane, shkruan gazeta.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË