Trump dhe kompania e tij u shpallën fajtorë për mashtrim

Donald Trump / Foto: Melissa Sue Gerrits / Getty images / Profimedia

Ish-presidenti amerikan Donald Trump dhe firma e tij familjare janë shpallur fajtorë për mashtrim në një padi civile të ngritur nga Prokurorja e Përgjithshme Letitia James, e cila e akuzoi atë për pretendime të paligjshme për pasuri më të mëdha dhe vlerë neto.

Vendimi u mor nga gjyqtari Arthur Engoron i gjykatës shtetërore të Nju Jorkut në Manhattan, raportoi Zëri i Amerikës.

James e paditi Trumpin në shtator 2022, duke e akuzuar atë dhe firmën se kanë gënjyer për një dekadë për vlerën e aseteve të tyre dhe vlerën neto të presidentit të 45-të të SHBA-së, në mënyrë që të marrin kushte më të mira për kreditë bankare dhe sigurimet.

Ajo tha se Trump e rriti pasurinë e tij neto deri në 2,23 miliardë dollarë dhe me një masë deri në 3,6 miliardë dollarë, në pasqyrat financiare vjetore të ofruara për bankat dhe kompanitë e sigurimeve.

Prokurori i Përgjithshëm tha se pasuritë "të fryra" përfshinin pronën e Trump në Mar-a-Lago në Florida, apartamentin e tij në Manhattan dhe ndërtesa të ndryshme zyrash dhe fusha golfi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës