Trump kërkon një gjyq të ri për sulmin seksual ndaj Jean Carroll, atij nuk i paguhen pesë milionë dollarët e akorduara si dëmshpërblim

Donald Trump / Foto: EPA

Ish President i SHBA Donald Trump kërkoi një gjykim të ri për padinë civile të ngritur ndaj tij nga shkrimtari dhe gazetari Gene Carroll, duke pretenduar se Trump e përdhunoi 27 vjet më parë. Një gjykatë e Nju Jorkut vendosi muajin e kaluar se ish-presidenti ishte fajtor për sulm seksual dhe për shpifje dhe përçmim publikisht Carroll.

Për shkak se çështja ishte civile, Trump nuk mund të dënohej me burg, por gjykata e urdhëroi atë t'i paguante shkrimtarit pesë milionë dollarë dëmshpërblim.

Me vendimin e 9 majit, Trump u etiketua ligjërisht si një grabitqar seksual.

Juria diskutoi për më pak se tre orë. Nuk u vërtetua se Trump përdhunoi Carol, por se ai ishte përgjegjës për sulmin seksual.

Në një intervistë një ditë pas vendimit, Carroll tha se ajo ishte "e mbytur nga gëzimi jo vetëm për veten e saj, por për të gjitha gratë në vend".

Trump i dënuar për sulm seksual, duhet t'i paguajë viktimës pesë milionë dollarë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës