Jeta tragjike e ikonës franceze: Ajo humbi dy foshnja, u ngacmua nga autoritetet, më pas kreu vetëvrasje

Jean Seberg në "Breathless" (1960) / Foto: Arkivi i Hollivudit / Arkivi i Hollivudit / Profimedia

Gene Seberg ajo ishte një aktore amerikane, për të cilën psherëtiu gjithë bota. Ajo fitoi famë me rolin në filmin kult "Breathless" (1960) të Jean-Luc Godard, dhe në karrierën e saj të aktrimit ka luajtur më shumë se 30 role, shkruan "Style".

Gati gjysmën e jetës së saj e kaloi në Francë, pasi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës u persekutua nga shërbimet e inteligjencës. Jean mbështeti dhe financoi me gjithë zemër organizata të shumta të të drejtave të njeriut që ishin ende në fillimet e tyre në vitet XNUMX. Midis tyre ishin të ashtuquajturat “Black Panthers”, një organizatë që luftonte për të drejtat e komunitetit afrikano-amerikan.

Byroja Federale e Hetimit (FBI), e kryesuar nga J. Edgar Hoover, në atë kohë po zhvillonte një operacion të quajtur “COINTELPRO”, qëllimi i vetëm i të cilit ishte gjurmimi, regjistrimi dhe diskreditimi i anëtarëve të organizatave të tilla, si dhe atyre që i mbështesnin, si Zhan. Përveç Black Panthers, lëvizje të shumta feministe dhe të majta ishin në radarin e FBI-së.

Jean Seberg dhe Jacques-Paul Belmondo në "Breathless" (1960) / Foto: © Productions Georges de Beaureg / AFP / Profimedia

Aktorja po kalonte një torturë të paparë. Agjentët e FBI-së e ndoqën hapur, i bënë presion, i përgjuan telefonin, bastisën shtëpinë e saj dhe iu dha leja nga drejtori i tyre, si dhe nga Prokurori i Përgjithshëm i atëhershëm i SHBA-së, për ta "neutralizuar" me këto metoda.

Dokumentet, të bëra më vonë në dispozicion të publikut nga FBI, bënë të qartë se agjentët kërkuan dhe gjetën metoda "kreative" për ta bërë jetën e saj praktikisht të padurueshme. Hollivudi pushoi së ofruari rolet e saj, edhe pse dikur ajo u emërua "zbulimi i vitit". Por sulmet ndaj jetës së saj private përmes mediave dhe tabloideve ishin ato që e shkatërruan.

Në fillim të vitit 1970, në mes të ndjekjes, Jean mbeti shtatzënë me burrin e saj të dytë. Romain Gary. FBI vendosi të njoftojë mediat se babai i vërtetë i foshnjës së saj ishte një nga drejtuesit e Black Panthers, me të cilin dyshohet se ajo kishte tradhtuar burrin e saj. Fushata për të shkatërruar reputacionin e aktores u ndez kur ato thashetheme u botuan në të gjitha tabloidet dhe stresi i vuajtur nga ndjekja mediatike bëri që aktorja të lindte para kohe.

Gene Seberg në 1957 / Foto: Arkivi i Hollivudit / Arkivi i Hollivudit / Profimedia

Vajza e lindur para kohe jetoi vetëm dy ditë dhe më pas vdiq. E shkatërruar nga dhimbja, aktorja kërkoi që në varrim të hapej arkivoli, në mënyrë që të gjithë të shihnin se lëkura e foshnjës ishte e bardhë.

Pas kësaj tragjedie, aktorja jetoi në disa vende të ndryshme, por familja e saj më vonë tha se FBI është ende në ndjekje të saj. Burri i saj tha se ajo ishte e shkatërruar psikologjikisht pas vdekjes së foshnjës dhe se ajo u përpoq të bënte vetëvrasje disa herë.

Megjithatë, ata arritën të kenë një fëmijë - djalin e tyre Alexander Diego Gary ka lindur në Barcelonë në vitin 1962. Për shkak të persekutimit të përjetuar nga Jin, lajmi i lindjes së fëmijës u fsheh për një vit të tërë.

Gene Seeberg / Foto: akg-images / akg-images / Profimedia

Edhe pse ende e martuar me Romain, në vitin 1970 Jeanne filloi një romancë me studentin Carlos Navarro. Ajo mbeti shtatzënë dhe lindi një vajzë, Nina, por edhe ajo foshnjë vdiq dy ditë pas lindjes, dyshohet se për shkak të komplikimeve të shkaktuara nga marrja e pilulave të gjumit gjatë shtatzënisë. Deri atëherë, Jean kishte tashmë mendime vetëvrasëse dhe një problem abuzimi me drogën.

Zhan u divorcua nga Romain, u martua me drejtorin Dennis Barry dhe ajo qëndroi e martuar me të deri në vdekjen e tij, ndonëse ndërkohë ata pushuan së bashku. Më pas, ajo hyri në një lidhje jashtëmartesore me Ahmed Hasni.

Syberg u zhduk nga apartamenti i tyre në Paris në gusht 1979. Hasni i tha policisë se ata shkuan në kinema, erdhën në shtëpi dhe shkuan në shtrat. Kur u zgjua të nesërmen, Jean ishte zhdukur. Kërkimi për aktoren zgjati tetë ditë dhe në ditën e nëntë ajo u gjet e pajetë në një “Reno” të parkuar pranë banesës. Ajo ishte e mbështjellë me një batanije në sediljen e pasme dhe pranë saj u gjet një shishe me ujë dhe ilaçe. Jean ka lënë edhe një shënim lamtumire për djalin e saj duke shkruar vetëm: “Më fal, nuk mund të jetoj më me nervat e mia”.

Romain dhe Alexander Gary / Foto: jo, Linja e kreditit: AFP / AFP / Profimedia

Vdekja e aktores u deklarua si vetëvrasje, por një vit më vonë, policia franceze vendosi të shqyrtojë çështjen dhe të ngrejë akuza ndaj “personave të panjohur që nuk kanë ndihmuar një person në rrezik”.

Gjashtë ditë pasi trupi i saj u gjet, FBI pranoi se e kishte përndjekur dhe ngacmuar.

Simone de Beauvoir: Feministja që i shkroi 112 letra dashnorit të saj

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës