Fundi tragjik i Margita Stefanovi: Ajo ishte një princeshë rock në Jugosllavi dhe vdiq e pastrehë

Margita Magi Stefanoviq
Margita Magi Stefanovic / Foto: Screenshot, YouTube

Margita Magi Stefanoviq ishte tastierist në grupi legjendar i rock-ut Ekaterina e Madhe, e cila ende konsiderohet si një ikonë e valës së re dhe muzikës rock në ish-Jugosllavi. Me kalimin e kohës, Megi fitoi titullin "Princesha e Zezë" e valës së re, dhe më vonë titulli u bë fati i saj. Më saktësisht - një fat i zi, sepse përfundoi i vetëm, i harruar dhe i refuzuar nga të gjithë.

Megi ka lindur më 1 prill 1959, si fëmija i vetëm i një serbe regjisori i teatrit dhe TV Slavoljub Stefanovi Ра Ravasi. Ajo mbaroi shkollën e mesme në klasën e muzikës me Ivo Pogorelic me të cilin mori mësime private në Profesor rus Timikin. Si dëgjues absolut dhe përveç Pogorelic, më i talentuari i klasës, asaj iu ofrua për të vazhduar shkollimin në Konservatorin e Moskës. Megjithatë, ajo e hodhi poshtë ofertën dhe vendosi të studiojë arkitekturë në Beograd, duke u diplomuar në vitin 1984.

Megjithatë jeta e saj ndryshoi kur u njoh me Milan Mlladenovin.Në vitin 1982. Megi e mahniti Mlladenovin, me pamjen dhe talentin e saj, dhe ai i ofroi menjëherë një vend në grupin muzikor që fillimisht u quajt Katerina II dhe më pas Ekaterina e Madhe.

Maggie ishte e përfshirë në shumë gjëra në atë kohë - kompozim, prodhim dhe madje aktrim. Ajo ishte një nga figurat më të pranishme në mjedisin bohemo-kulturor të Beogradit. Ajo pati një ndikim të madh në muzikën e Ekaterinës së Madhe dhe është ende sinonim i këtij grupi.


Në Ekaterina Velika ka qenë deri në vitin 1994, pra deri në vdekjen e Mlladenovit, por edhe atëherë ka vazhduar të merret me muzikë. Megjithatë, edhe pse shumë e suksesshme në aspektin profesional, Margita luftoi me “demonët” e saj. Ajo po luftonte me varësinë e rëndë nga droga, diçka që është përshkallëzuar që kur babai i saj vdiq në 1996.

Ajo u përpoq të luftonte varësinë e saj dhe të shpëtonte jetën e saj, por në atë përpjekje humbi gjithçka. Ajo shiti apartamentin e familjes dhe bleu dy më të vogla në periferi të Beogradit dhe pjesën tjetër të parave e përdori për të udhëtuar në Indi.


Jeta në një vend të largët nuk i solli asaj ndryshimin e dëshiruar, kështu që ajo u kthye, shiti të dy apartamentet, shpenzoi të gjitha paratë dhe mbeti e pastrehë. Nga fundi i jetës së saj, ajo u zhvendos në një garazh të braktisur në periferi të Beogradit, ku jetonte e vetme dhe e braktisur nga të gjithë. Më vonë, ajo përfundoi në strehimoren e të pastrehëve në Beograd.

Maggie vdiq më 18 shtator 2002.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës