Fati tragjik pas buzëqeshjes së Rita Hayworth: E abuzuar, e tradhtuar dhe e rrahur…

Rita Hayworth
Rita Hayworth / Foto: Profimedia

Në vitet 1940 ajo u quajt "perëndeshë e dashurisë" dhe ishte gjithashtu një nga vajzat më të kërkuara dhe një kërcimtare mbresëlënëse. Megjithatë, jeta e Rita Hayworth prapa skenës ishte e trazuar dhe tragjike.

Ata e quajtën atë princeshën e parë të Hollivudit. Rita Hayworth ishte, në fakt, gjëja më e afërt me një Hirushe të gjallë. Në vitet 1940, media e profilizonte atë si një provinciale që kishte arritur ëndrrën amerikane. Por kjo ishte larg nga e vërteta.

E lindur më 17 tetor 1918, në një familje kërcimtarësh dhe argëtuesish, Rita, emri i vërtetë i së cilës ishte Margarita Carmen Cancino, filloi menjëherë të kërcente kur mësoi të ecte. Gjyshi i saj ishte Antonio Cassino, një balerin spanjoll i vlerësuar me popullarizimin e boleros në Shtetet e Bashkuara. Babai i tij me origjinë spanjolle, Eduardo Cassino, ishte gjithashtu një balerin i shquar që e zhvendosi familjen në Hollywood në mënyrë që të mund t'i mësonte yjet të kërcejnë privatisht. Nëna e saj Volga ishte pjesë e grupit të vallëzimit dhe këngës Ziegfeld Follies.

Gjatë Depresionit të Madh, Eduardos i mbetën pa klientë, kështu që ai vendosi të përdorte vajzën e tij për të fituar para. Kur ishte 12 vjeç, Margarita ishte partnerja e të atit në kërcim dhe dyshja performuan me emrin "The Dancing Cansinos".

Margarita, e cila dukej më e vjetër se ajo, nuk u lejua të luante në klubet amerikane, kështu që ajo kërceu me të atin në kazinotë me tym në Tijuana, Meksikë. Ata konsideroheshin të gjithë burrë e grua dhe Eduardi nuk e kishte problem.

Margarita e përçmonte babanë e saj. Përveçse e rrihte dhe e detyronte të kërcente për orë të tëra, ai abuzonte seksualisht me të pothuajse çdo ditë. Detajet tronditëse të autores së biografisë së Ritës, Barbara Liming, u zbuluan nga bashkëshorti i saj i dytë, regjisori dhe shkrimtari Orson Welles.

“Eduardo e përdhunoi pasdite dhe kërceu me të në mbrëmje”, ka shkruar Liming.

Gjatë një prej performancave të saj në Tijuana, Margarita Carmen u pa nga producentja e Fox Film Studio. Ai e ftoi atë në një audicion dhe menjëherë më pas i ofroi një kontratë gjashtëmujore me studion. Margarita, atëherë një vajzë e vërtetë latine me flokë dhe sy të errët, mori vetëm role më të vogla dhe kaloi pa u vënë re. Kontrata e saj nuk u zgjat dhe Margarita duhej të kthehej në jetë me të atin.

Ajo pati mundësinë e saj për t'u arratisur kur mbushi 18 vjeç, kur takoi biznesmenin Edward Judson, i cili në atë kohë ishte 41 vjeç. Eduardi pa menjëherë një mundësi për të fituar para në Margarita dhe e çoi në Las Vegas. Rita naive dhe e re e pëlqente Eduardin sepse mendonte se ai me të vërtetë donte ta ndihmonte në karrierën e saj.

Së shpejti ata u martuan, por nuk ishin një çift i lumtur. Judson, e cila mori rolin e menaxherit të saj, dyshohet se e "huazoi" nga biznesmenë me ndikim për ta bërë atë një yll.

Në vitin 1937, Margarita nënshkroi një kontratë me Columbia Pictures. Në fillim ajo mori role më të vogla, kryesisht duke luajtur kërcimtarë "ekzotikë". Shumë shpejt e kuptuan se mund ta bënin atë një yll të Hollivudit vetëm nëse do të hiqnin qafe pamjen e saj “latino”. Margarita ndryshoi emrin e saj në Rita dhe mori emrin e vajzërisë së nënës së saj. Kaçurrelat e errëta i zëvendësoi me flokë të kuq të zjarrtë dhe për çdo rast ishte veshur në mënyrë magjepsëse. Ajo humbi peshë dhe nisi të ndiqte kurse aktrimi dhe shumë shpejt “ranë” faqet e para të para që ajo stolisi me bukurinë e saj. Mediat u dashuruan me të shpejt pasi ajo nuk kishte turp nga fotografët, ndryshe nga divat e tjera të asaj kohe.

Në vitin 1940, Rita "e re" filloi të shfaqej në filma me emra të shëndoshë si Carrie Grant dhe Joan Crawford. Ajo mori hitin e saj të parë të vërtetë vitin e ardhshëm, duke luajtur në filmin "Strawberry Blond", dhe më pas regjistroi "Blood and Sand". Sa më e suksesshme ajo bëhej, aq më shumë Eduardi kishte frikë se do ta linte atë dhe e kërcënoi se do të derdhte acid mbi të dhe do t'i shkatërronte fytyrën.

Por Rita përmbushi frikën e Judson dhe bëri kërkesë për divorc në 1942, duke përmendur "mizorinë" e tij si arsyen kryesore. Në rastin e divorcit, ajo ia dorëzoi të gjitha të ardhurat Eduardit vetëm për ta hequr qafe.

Shumë shpejt ajo u takua me bashkëshortin e saj të dytë, regjisorin dhe shkrimtarin Orson Welles, i cili ra në dashuri me Ritën sensuale kur pa foton e saj në një revistë. Çifti u martua dhe Rita solli në jetë fëmijën e tyre të parë, vajzën Rebecca. Në atë kohë ajo ishte tashmë një nga yjet më fitimprurëse të Hollivudit dhe talenti i saj në kërcim vodhi psherëtimat e gjigantëve si Fred Aster, me të cilin luajti në dy filma.

Nga viti 1944 deri në vitin 1947, Rita ishte një “vajzë e goditur”. Fotografitë dhe filmat e saj ishin më të njohurit në mesin e ushtarëve amerikanë që luftonin në Luftën e Dytë Botërore. Popullariteti i saj në atë kohë arriti kulmin me filmin "Shawshank Redemption".

Ushtria amerikane ishte aq e magjepsur nga roli i Ritës në "Gilda", sa fotografia e saj u shfaq në një bombë atomike testuese të hedhur në tokën amerikane në vitin 1946.

Gjithçka dukej ideale, por Orson shumë shpejt e kuptoi se Rita ishte “fatale” vetëm në ekranin e madh, ndërsa në jetën reale ishte e pasigurt dhe posesive. Në dy vitet e para të martesës së tij, regjisori e tradhtoi me disa gra, përfshirë Judy Garland. Uellsi filloi të shqetësohej nga natyra e tij "shpërthyese". Në momente të tërbimit, ajo theu gjithçka në shtëpinë e tyre.

Martesa e tyre dështoi dhe Rita e kërkoi lumturinë në një sërë aferash të shkurtra, duke përfshirë atë të industrialistit Howard Hughes, me të cilin mbeti shtatzënë. Ajo vendosi të udhëtojë në Evropë dhe të bëjë një abort.

Dasma skandaloze

Në Khan në vitin 1968, ajo u takua me Princin Ali Khan, djalin e Sulltan Muhamed Shahut, udhëheqës i një sekti islamik. Princi njihej si një joshëse e madhe dhe Rita menjëherë “i ra” sharmit të tij. Një vit më pas, çifti u martua dhe dasma e tyre u shpall e diskutueshme sepse Rita, teknikisht, ishte ende e martuar me Uellsin. Për shkak të “aferës”, një pjesë e publikut bojkotoi filmat e saj, por dasma spektakolare shënoi edhe krijimin e “princeshës së parë të Hollivudit”.

Në fund të vitit, Rita solli në jetë fëmijën e tyre të vetëm, një vajzë të quajtur Jasmine Aga Khan. Aktores nuk i pëlqente mënyra se si Kahn jetonte në Evropë dhe nuk mund të mësonte frëngjisht. Gjatë martesës së tyre, Rita ishte aq posesive saqë e zuri paniku kur Ali shkoi te berberi. Por me të drejtë ajo kishte frikë sepse flitej se Aliu e kishte tradhtuar nga të gjitha anët.

Rita vendosi të kthehej në Shtetet e Bashkuara me vajzat e saj në vitin 1951 dhe dy vjet më vonë martesa e saj me Aliun përfundoi zyrtarisht. Shembja e martesës i dha fund, edhe pse iu rikthye profesionit, filloi të pinte më shumë se kurrë. Grindja e saj e gjatë me kreun e studios së saj të filmit kulmoi më pas me refuzimin e roleve të saj dhe me padi kërcënuese. Të njohurit e saj vunë re se ajo filloi të sillej në mënyrë vetëshkatërruese.

Dy martesat e saj të fundit ishin “erëza” me sherre të ashpra dhe përleshje fizike në publik. Këngëtari Dick James u takua me Ritën kur karriera e tij po shkatërrohej dhe ai po “mbytej” në borxhe.

Këngëtarja dyshohet se ka abuzuar fizikisht me Ritën dhe në një rast e ka goditur me shuplakë në një klub të njohur në Los Angeles, që ishte edhe fundi i martesës së tyre dyvjeçare. Me urdhër të mjekut, Hayworth i kaloi ditët e ardhshme në shtrat duke u rikuperuar. Në atë kohë, Rita 37-vjeçare dukej shumë më e vjetër, duke fshehur rrudhat e saj nga stresi dhe alkooli nën një ton grim.

Bashkëshorti i saj i fundit, producenti James Hill, ishte “kapa e fundit” për Ritën. Edhe pse ishin të martuar për vetëm tre vjet, Hill e keqtrajtoi dhe kërcënoi psikologjikisht, duke i rezistuar dëshirës së saj për të mos luajtur në filmat e Hollivudit. Hill e trajtoi Ritën si skllave, siç dëshmoi Charlton Heston, i cili dikur kishte darkuar me çiftin.

“Ai i bërtiti derisa ajo qau dhe filloi të dridhej”, tha aktori, duke shtuar se nuk do ta falte kurrë veten sepse nuk e ndihmoi atë atëherë.

Vdekja nga "sëmundja misterioze"

Aktorja e njohur vdiq në vitin 1987 në moshën 69-vjeçare nga komplikimet e shkaktuara nga sëmundja e Alzheimerit, me të cilën u diagnostikua shtatë vite më parë. Vajza e saj Jasmine Aga Khan, e cila u kujdes për Ritën për vitet e fundit të jetës së saj, mendoi se nëna e saj kishte filluar të kishte simptoma shumë më herët, por nuk dihej shumë për sëmundjen e Alzheimerit në atë kohë.

Kur filloi të harronte dialogët e saj, kolegët dhe grupi i xhirimit menduan se ajo kishte pirë shumë një natë më parë, por në realitet ky ishte fillimi i sëmundjes së saj. Rita u bë figura e parë publike që u diagnostikua me sëmundjen e Alzheimerit.

Video e ditës