Fati tragjik i aktores jugosllave që të gjithë e harruan: Ajo vdiq me dhimbje të forta në ditëlindjen e saj të 33-të

Gordana Kosanoviq / Foto: Screenshot/Youtube

Aktorja Gordana Kosanoviq ajo u konsiderua një bukuri e jashtëzakonshme dhe u largua tragjikisht nga kjo botë më 8 mars 1986, në ditëlindjen e saj të 33-të, pasi vuante nga një sëmundje e rëndë për disa kohë. shkruan "Style".

Ajo u shfaq për herë të parë në ekran në vitin 1976, në filmin "Majat e Zelengorës" të regjisorit. Zdravko Velimiriviq. Në të njëjtin vit, ai mori rolin në filmin "Guardian of the Beach", me regji të Goran Paskaljevic.

Kosanoviq bëri edhe një karrierë ndërkombëtare, dhe shfaqjet që ajo luajti në Teatrin gjerman Ruhr u transmetuan në televizionin kombëtar gjerman, me përjashtim të shfaqjes së fundit Lulu, të cilën ajo e luajti tre muaj para vdekjes së saj - e sëmurë rëndë.

“Pasi mbërrita në Gjermani, nuk e njihja mirë gjuhën. “Gjuha është vetëm një nga rregullat e lojës dhe kur një fëmijë është i etur për të luajtur, ai i mëson rregullat shumë shpejt, thuajse spontanisht, vetëm për të luajtur”, tregon ajo një herë për jetën e saj në Gjermani.

Edhe pse aktorja arriti sukses të madh në Gjermani, ajo është pothuajse e harruar në rajon.

“Gotza u konsiderua nga Akademia edhe si një aktore që do të bëjë një karrierë të madhe dhe emri i së cilës do të thotë diçka në hapësirat tona”, tha Irfan Mansur, i cili ishte partneri i saj në filmin e famshëm “The Beach Guard in Winter”.

Heroina tragjike, siç e quajti ai Radosh Bajiq, ajo e ka vuajtur më së shumti për shkak se ishte ndarë nga fëmija i saj, kështu që shpesh i duhej të udhëtonte nga Gjermania në Jugosllavi.

Pas vdekjes së saj, teatri Mielheim vendosi çmimin "Gordana Kosanoviq", i cili ndahet çdo të dytin vit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës