Fati tragjik i Eric Clapton: Dhimbja për djalin e humbur nuk do të ndalet kurrë

Eric Clapton, Lori del Santo dhe djali i tyre Connor / Foto: Profimedia

Kantautori i famshëm i blues dhe rock-ut Eric Clapton e ndjeu në lëkurën e vet thënien “çfarë nuk të vret, të bën më të fortë”. Ajo që shënoi jetën e tij ishte një shqetësim i fortë i ndërgjegjes për vdekjen e parakohshme të djalit të tij katërvjeçar, por edhe pse kishte ditë që ai nuk kishte forcë të ngrihej nga shtrati, ai disi arrinte të vazhdonte. shkruan "Style".

Eric Clapton lindi më 30 mars 1945 në Ripley, Angli, djali i parë i një gjashtëmbëdhjetë vjeçari. Patricia Molly Clapton dhe një ushtar njëzet e katër vjeçar Edward Walter, i cili la familjen e tij pas lindjes së Erikut. Kështu Eriku u rrit në shtëpinë e gjyshes së tij Rosa, duke besuar prej kohësh se nëna e tij ishte në të vërtetë motra e tij më e madhe. Kur ai ishte tetë vjeç, nëna e tij u martua përsëri dhe u transferua në Kanada, duke lënë Erikun e vogël me gjyshen. Kitarën e parë e mori nga gjyshja për ditëlindjen e tij të trembëdhjetë. Edhe pse ky instrument i dukej i rëndë dhe i shëmtuar, ai e mori për herë të parë në duart e tij kur ishte shtatëmbëdhjetë vjeç dhe formoi grupin e tij të parë, The Roosters.

“Fëmijëria ime ishte gjithçka, jo vetëm rritja. Edhe pse gjyshja përpiqej të kompensonte gjithçka që më mungonte, ndjeva një zbrazëti të madhe në shpirt dhe në zemër. Nuk e dija kush ishte babai im dhe mendova se nëna ime ishte motra ime e madhe. Nuk ishte aq e frikshme derisa shkova në shkollë dhe nëna ime u largua nga shtëpia e familjes përgjithmonë. Edhe pse ato ishin disa nga rastet kur njerëzit ishin shumë më të qetë, fëmijët mund të jenë aq të egër sa çdo i rritur mund të jetë. Më thërrisnin me emra nënçmues, vraponin pas meje dhe më ngacmonin sa herë që vinin. Kur kthehesha nga shkolla, vrapova në dhomë dhe qaja me orë të tëra që të mos më shihte njeri. “Nga ata lot doli dëshira për të filluar muzikën”, tha muzikanti.

Edhe pse në fillim ishte e vështirë për të të përshtatej me fëmijët e tjerë, të luajturit në kitarë i solli një popullaritet që nuk e kishte ëndërruar kurrë.

“Kur fillova t’i bija kitarës në moshën shtatëmbëdhjetëvjeçare, të gjithë papritmas ranë në dashuri me mua dhe më përshëndetën në rrugë, gjë që më lëndoi pak. “Për shkak të pasigurisë, edhe atëherë vendosa të krijoj një botë në të cilën do të isha kryesori”, shpjegoi Clapton.

Vajzat ishin të dashuruara me talentin e tij për muzikë dhe në rininë e hershme ai kishte shumë dashuri për të cilat vuante. Shumë nga vajzat që takoi i lanë gjurmë në zemër.

“Nga mosha shtatëmbëdhjetë deri në njëzet e pesë vjeç, e kam jetuar jetën time në maksimum. Bëra gjithçka - piva, mora drogë dhe ndërrova femra. Disa prej tyre u dashurova dhe disa prej tyre nuk ua mbaja mend as emrat. “Kam krijuar këngë të bukura dhe disa prej tyre janë hite të mëdha edhe sot”, u shpreh e sinqertë këngëtarja.

Në vitet shtatëdhjetë të shekullit të kaluar, Clapton filloi karrierën e tij solo, e cila ishte vërtet e suksesshme. Por nga ana tjetër, jeta e tij private filloi të prishej. Dashuria e tij e parë e madhe ishte Patty Boyd, gruaja e mikut të tij më të mirë - George Harrison.

“Pak nga pak u fiksova. Ashtu si kur diçka nuk mund të të dalë nga koka, sado që përpiqesh të mos mendosh për të. “Fakti që ajo ishte gruaja e mikut tim më të mirë më bëri të ndihesha i çuditshëm – i hidhur dhe i ëmbël në të njëjtën kohë”, tha Eric.

George Harrison dhe Patti Boyd / Foto: Profimedia

“Kam menduar për një kohë të gjatë se çfarë të bëj. Nuk është se nuk kam luftuar, por çdo ditë ndjeja një nevojë në rritje për të marrë Patty në krahë dhe për të qenë e saja. Martesa e tyre gjithsesi po shpërbëhej dhe mendova se nuk kisha asgjë për të humbur. Nuk kisha zgjidhje, duhej të bëja diçka. Disa mund të mendojnë se isha egoiste, por nuk isha. Doja t'i jepja fund agonisë që ndjenim vazhdimisht të tre, e cila na rrinte si një re e zezë mbi kokë. Të dy ishim tashmë në një lidhje dhe më duket se nuk ishim aspak diskrete. Vendosa të bëhem zotëri dhe të marr të gjithë fajin mbi veten time. “Kur i thashë Xhorxhit se ishim bashkë, më dukej se ai tashmë e dinte këtë”, kujton muzikanti legjendar, i cili, si shumica e yjeve të rock-ut, u përball me varësitë.

Eric Clapton në koncertin e tij të vitit 1974 / Foto: Profimedia

“Nuk e di si u futa në gjithë këtë. Kur provon heroinën për herë të parë, është shumë e vështirë t'i rezistosh më vonë, dhe ato të shtatëdhjetat ishin të mallkuara në çdo kuptim të fjalës. "Unë isha vazhdimisht në drogë dhe më pas vendosa se ishte koha të ndaloja së qeni budalla dhe të gjeja një mënyrë për të ndihmuar veten."

Së bashku me të dashurën e tij Patty, Eric u tërhoq në pronën e tij në Angli për një kohë, dhe i dashuri i tij u kujdes për muzikantin dhe bëri gjithçka që mundi për ta kuruar atë nga varësia e tij ndaj heroinës. Këtë gjë ajo ia doli me dashurinë e saj të pakushtëzuar dhe çifti u martua në një ceremoni private në vitin 1979. Sidoqoftë, ky gjeni muzikor filloi të zhytet në një ves të ri.

“Më mori shumë kohë për të pranuar se isha alkoolike. Pas heroinës, pija erdhi si festë e lehtë, por unë piva shumë. Nuk mund ta imagjinoja një ditë pa një pije. Kur kuptova për herë të parë që nuk mund të këndoja në gjendje alkoolike, thirra producentin tim dhe i thashë se kisha problem me alkoolin. "Unë po mendoja për vetëvrasje atëherë," tha Eric.

Me ndihmën e miqve dhe gruas së tij, ai shkoi në Minesota për trajtim në 1982 dhe kaloi më pak se një vit atje, përpara se të kthehej në punë me kohë të plotë.

Eric Clapton dhe Lori del Santo, me djalin e tyre Connor / Foto: Profimedia

Dhe pikërisht kur të gjithë mendonin se jeta e tij ishte krejtësisht mediokre, në vitin 1984 ai pranoi se ishte në një lidhje me modelen. Yvonne Kelly, me të cilën pati një vajzë Ruth një vit më vonë, të cilën muzikanti nuk donte ta njihte deri në fillim të viteve XNUMX. Grindjet mes tij dhe Patit u bënë më të shpeshta pasi ajo nuk mund të mbetej shtatzënë dhe ndërkohë Eriku pati një djalë Conor me aktoren italiane. Lori del Santo. Përfundimisht, Eric dhe Petty u divorcuan në mënyrë paqësore.

“Doja që Patty të mbetej shtatzënë, ne provuam gjithçka, por thjesht nuk funksionoi. Unë i doja fëmijët më shumë se çdo gjë, dhe ajo u bë e padurueshme dhe dukej se nuk donte më të luftonte për pasardhësit tanë. Lori u shfaq si dikush që dëshiron dhe mund të përmbushë dëshirën time të madhe. Unë nuk isha i dashuruar me të, por me kalimin e kohës u dashurova me të. Kur lindi Connor, i thashë se ajo ishte gruaja e jetës sime. Divorci im shkoi pa probleme dhe i jam mirënjohës Patty-s sime më të dashur që ma shpëtoi jetën dy herë. Unë jam gjithashtu mirënjohës që ai e kuptoi nevojën time për të qenë baba. “Ajo është një person i mrekullueshëm dhe i mrekullueshëm”.

Eric Clapton dhe djali i tij Connor / Foto: Profimedia

Një mëngjes i zymtë në mars 1991, Clapton u zgjua nga një lajm i tmerrshëm. E qara e zonjës së tij ishte shkaku i pagjumësisë afatgjatë të muzikantit.

“Çfarëdo që kam bërë në jetë, sado kohë të ketë kaluar, nuk do të ndalem së qari kur të kujtoj atë ditë të zezë kur më vdiq djali. Mbaj mend që isha në apartamentin tonë në Nju Jork. Zilja e telefonit. Dëgjova një ulërimë dhe më pas diçka si ulërima e një luaneshe. Nuk mund ta kuptoja se për çfarë po fliste Lori dhe kur u shërua pak më tha: 'Connor ka vdekur!' Nuk mund ta besoja që kishte vdekur një fëmijë katër vjeç dhe më pas kur më shpjegoi se kishte rënë nga dritarja e katit të dyzetë e nëntë, kuptova se nuk ishte më.

Lori del Santo me djalin Connor / Foto: Profimedia

Unë shkova menjëherë tek ajo, policia kishte mbërritur tashmë dhe trupin e fëmijës e kishin marrë. Shkova në një lokal aty pranë, porosita lëng boronicë, qava gjithë ditën dhe natën dhe më pas shkova në morg për të identifikuar trupin. Masa ishte aq e madhe, dhe ai ishte aq i vogël në të. Edhe pse trupi i tij ishte copëtuar, fatmirësisht fytyra i ka mbetur e padëmtuar. Ai dukej aq i qetë, si në gjumë. "Ishte e tmerrshme dhe ishte një dhimbje e madhe," përshkroi Clapton mes lotësh.

Për dhjetë vitet e ardhshme, Eriku doli në pension dhe vuajti në heshtje për djalin e tij më të dashur dhe shkroi këngën "Tears In Heaven", e cila i dha atij gjashtë çmime Grammy. Me vite nuk u largua nga shtëpia, luftoi me veten, me demonët, por puna e ndihmoi të shërohej.

“Nuk mund të qaj më për fatin tim. Ishte vërtet e vështirë për mua, nuk kisha forcë të ngrihesha nga shtrati, jeta ime nuk kishte kuptim, por duhej të vazhdoja. Punova shumë dhe kjo ishte e vetmja gjë që më bënte të lumtur. Dhe më pas, e takova…”, tha ai, i cili në fund të vitit 1999 takoi 23-vjeçaren Melia McKenry, e cila me rininë e tij i riktheu dëshirën për jetën.

Eriku dhe Melia me dy vajzat e tyre në vitin 2007 / Foto: Profimedia

“Energjia e saj pozitive më ngatërroi në rrjetën e merimangës. Zërin e saj e dëgjoja vetëm për orë të tëra. Lëkura e saj ishte prej kadifeje dhe mbante erë vanilje. “Nuk e hoqa buzëqeshjen nga fytyra”, kujton kantautori, i cili më 1 janar 2002 u martua me të dashurën e re, me të cilën ka tre vajza – Julie Rose, Eli May dhe Sophie Bell.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës