Historia tragjike pas hitit të madh të Zdravko Çoliçit bëri të qajë gjithë Jugosllavinë

Foto: Screenshot/YouTube/http://milicakostic.rs/

Sivjet bëhen 48 vjet nga tragjedia që përloti mbarë Jugosllavinë – vdekja e gjimnazistes Milica Kostiq, e cila u hodh nga kati i 11-të për të shpëtuar nga një grup përdhunuesish dhe për të ruajtur dinjitetin e saj.

Tetëmbëdhjetë vjeçarja Milica Kostiq, studente në Shkollën e Mjekësisë në Krushevc, gati gjysmë shekulli më parë i besoi me naivitet një grupi të rinjsh që i kërkuan asaj t'i ndihmonte. Duke i thënë se kishin nevojë për ndihmë me prindërit e rreptë të njërës prej vajzave të tyre, Milica vendosi t'i ndihmonte, por shpejt e kuptoi se ishte një plan i paramenduar. Me të hyrë në banesë, Milicës iu bë e qartë se djemtë kishin qëllime të tjera.

Foto: http://milicakostic.rs

Të pestë filluan ta bindnin të zhvishej dhe të mos rezistonte. Duke menduar se Milica do të dorëzohej nga frika, ata u përpoqën ta bindnin se ishte "më mirë" të pranonte vetë përdhunimin, sesa ta kalonte atë me përdorimin shtesë të forcës fizike.

Njëri nga djemtë, i cili kishte planifikuar të kryente krimin e tmerrshëm, filloi të hezitonte pasi Milica me lot deklaroi se ishte e pafajshme. Ai doli nga dhoma ku ndodhej vajza e tmerruar dhe shpejt djemtë e tjerë shkuan për ta bindur që të mos dorëzohej. Duke përfituar nga momenti kur të gjithë u larguan nga dhoma, Milica u hodh nga kati i 11-të i pallatit, duke zgjedhur vdekjen e sigurt në vend të poshtërimit.

Edhe pse askush nuk e kishte parashikuar se do t'i mbijetonte rënies, Milica jetoi edhe dy ditë të tjera dhe gjatë kësaj kohe arriti t'u tregonte autoriteteve hetimore se cilët ishin autorët dhe çfarë ndodhi saktësisht në atë ditë fatale. Në Krushevc u organizuan protesta kundër banditëve, të cilët shumë shpejt u arrestuan, por nuk dihet sa dënime kanë marrë, as sa kohë kanë kaluar në burg.

Vdekja e Milica Kostiqit e frymëzoi poetin Velizar Sofranz të shkruante tekstin e këngës "Ajo fle" dhe muzika u punua nga kompozitori legjendar Kornelij Kovacs. Interpretues i kësaj kënge është Zdravko Çoliq, i cili e ka kënduar në vitin 1974.

Historinë e plotë të jetës së saj mund ta lexoni në faqen e internetit, e cila i kushtohet Milica Kostiqit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës