Vdekja tragjike dhe misterioze e John F. Kennedy dhe Carolyn Besset: Një dashuri e turbullt me ​​një fund të palumtur

John Kennedy Jr. Caroline Besset
FOTO: SICCOLI PATRICK / Sipa Press / Profimedia

Çdo lëvizje e tyre u ndoq dhe të gjithë thanë se Beset do të ishte Jackie Onassis i radhës. Biondja atraktive i bëri njerëzit me stilin e saj të rafinuar të veshjes, bukurinë dhe misterin. Carolyn Besset dhe John F. Kennedy Jr. vdiq në një aksident avioni më 16 korrik 1999, së bashku me motrën e saj Lauren, dhe mbetet e paqartë pse ata vendosën për atë udhëtim brenda natës.

Djali i presidentit të vrarë të SHBA John F. Kennedy, John F. Kennedy Jr. Në fillim të viteve 90, media e ndoqi atë në çdo hap të rrugës dhe mbarti titullin - njeriu më seksi në botë.

Të gjithë ishin të interesuar se cila grua do të ishte në gjendje të zbuste John, dhe lista e tij e gjatë e vajzave përfshinte shumë bukuroshe, përfshirë Sarah Jessica Parker, Madonna, Cindy Crawford, Daryl Hannah dhe Brooke Shields. Sidoqoftë, zemra e tij u fitua nga Carolyn Besset.

Elegante dhe misterioze

Besset punoi për shtëpinë e modës Calvin Klein dhe përparoi shumë shpejt, duke u bërë shefi i marrëdhënieve me publikun. Ishte ajo punë që i dha mundësi asaj të kishte një takim fatal me Xhonin. Gjegjësisht, ata u takuan në vitin 1994 në festën e stilistit Calvin Klein, dhe Carolyn Beset menjëherë fitoi Kennedy. Ai e ftoi atë në një takim, ajo refuzoi, dhe kjo ishte edhe më tërheqëse për të sepse ai nuk ishte mësuar që njerëzit të mos binin për sharmin e tij.

“Ajo më tha: “E kam thirrur dhe ajo nuk është përgjigjur”. Nuk i pëlqente. Nuk mund ta besonte se kishte refuzuar. Kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë. "Ajo nuk besonte vërtet se ai ishte serioz," tha një nga ish-kolegët e John. Caroline shpejt ndryshoi mendje dhe pranoi ftesën.

Kur u bënë çift, shpesh herë u vunë në shënjestër të paparacëve dhe tabloidëve. Çdo lëvizje e tyre u ndoq dhe të gjithë thanë se Besset do të ishte Jackie Onassis i radhës, përndryshe nëna e Gjonit. Carolyn Besset i fitoi njerëzit me stilin e saj të rafinuar të veshjes, bukurinë dhe misterin. “Kur i pashë për herë të parë bashkë, e dija se kishte diçka të veçantë mes tyre”, tha Ted Kennedy, xhaxhai i John.

Në verën e vitit 1995, Caroline u zhvendos në banesën e Kennedy dhe një vit më vonë ata u fejuan. Çifti u martua larg vëmendjes së publikut më 21 shtator 1996 në Cumberland në një kishëz të vogël prej druri. Ata nuk dëshironin që media të merrte pjesë në ceremoni dhe arritën ta shmangnin atë. Sidoqoftë, disa detaje u zbuluan, të tilla si se nuk kishte energji elektrike në kishë dhe drita sigurohej nga qindra qirinj të ndezur. Të sapomartuarit bënë zotime emocionale, të cilat i thanë njëri-tjetrit para mysafirëve.

Problemet në parajsë

"Nuk kam qenë kurrë më i lumtur në jetën time," tha kumbari dhe miku i John, Anthony Redsville në ditën e tyre të dasmës. Por jo gjithçka ishte aq përrallore. Domethënë, Caroline ishte dy orë vonesë në dasmë për shkak se e kishte pasur një atak për shkak se nuk mund ta vishte vetë fustanin e nusërisë. Çifti shkoi në muajin e mjaltit në Turqi dhe menjëherë pas kthimit në Amerikë, paparacët nisën t’i ngacmonin. Pasi u kthyen nga muaji i mjaltit, ata u pritën nga qindra fotografë në pragun e shtëpisë.

Caroline u bë e shqetësuar, nervoze dhe e zhgënjyer nga vëmendja e madhe e medias, kështu që ishte e vështirë për të që publiku të copëtojë marrëdhëniet e tyre dhe të jetojë deri në detajet më të vogla. Por ky nuk ishte problemi i tyre i vetëm. John donte të kishte fëmijë me Caroline, ndërsa ajo nuk donte dhe përpiqej të mos mbetej shtatzënë. Ajo nuk mund ta imagjinonte rritjen e fëmijëve nën vëzhgimin publik. Si rezultat, çifti bëhej gjithnjë e më grindur dhe dashuria e tyre idilike shpejt u shndërrua në një marrëdhënie jofunksionale.

Fotografitë e tyre duke debatuar në publik, John duke tërhequr Carolyn për flokë, ose në momentin që ajo tërheq unazën nga dora e saj dhe i bërtet atij kanë dalë në publik. Ata nuk pranuan të japin intervista dhe nuk pranuan asnjë ofertë për t'u paraqitur në revista të shumta të modës. Carolyn ishte i përfshirë në punë humanitare dhe ishte një mysafir i shpeshtë në ngjarje politike dhe darka, veçanërisht në Shtëpinë e Bardhë.

Ajo dhe Xhoni ishin miq të mirë të Presidentit të atëhershëm të SHBA Bill Clinton. Kishte gjithashtu pretendime se Caroline po konsumonte kokainë dhe se ajo kishte ndryshuar plotësisht si rezultat. Miqtë e saj i mohuan me forcë akuzat.

Ajo thuhet se ishte xheloze për të gjitha gratë e mëparshme të John, përfshirë motrën e tij Carolina Kennedy. Për shkak të problemeve martesore, ata mendohet se kanë jetuar të ndarë deri në vdekje. Njerëzit e afërt me çiftin thanë se Kennedy donte që Beset të kërkonte ndihmë, dhe që të dy po konsideronin divorcin. Por ata donin t’i jepnin vetes kohë me shpresën se disa gjëra do të ndryshonin. Ata shkuan në disa udhëtime romantike së bashku, shkuan në terapi, por problemi i vetëm ishte që Beset nuk donte të pranonte se ishte e varur nga droga.

Carolyn dhe John u vranë në një aksident ajror më 16 korrik 1999, së bashku me motrën e saj Lauren. Aeroplani i vogël u pilotua nga Kennedy, dhe ai nuk e donte bastardin. Aeroplani u rrëzua në det për shkak të komplikimeve të motorit dhe pesë ditë më vonë trupat e tyre u gjetën në fund të detit.

Autopsia zbuloi se nuk kishte gjurmë të drogës dhe alkoolit në gjakun e viktimave, edhe pse deri më sot mbetet një mister pse ata shkuan në një udhëtim natën vonë. Edhe më konfuze është fakti që këmba e John ishte plagosur dhe ai nuk kishte përvojë të mjaftueshme për të fluturuar me një aeroplan.

Besset ishte 33 vjeç dhe John F. Kennedy ishte 38 vjeç.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës