Gjenden gjurmë kokaine në shtëpinë e Liz Truss

Foto: EPA-EFE / MARTIN DIVISEK

Gjurmët e drogës u gjetën në shtëpinë e politikanes britanike Liz Truss pas festave ku morën pjesë aleatët e saj politikë. Kujdestar.

Sipas burimeve, pluhuri i bardhë u zbulua në pronë verën e kaluar në ditët para se Truss të fitonte garën e lidershipit konservator dhe të bëhej kryeministër i Britanisë.

Një anëtar i stafit pretendoi se kishte testuar pluhurin duke përdorur një shtupë e cila ndryshon ngjyrën kur është në kontakt me kokainën, duke treguar praninë e drogës. Mbajtja e kokainës është një krim që mund të çojë deri në shtatë vjet burg ose një gjobë të pakufizuar, thekson Guardian.

Burime të veçanta përshkruajnë se gjurmë të ngjashme u gjetën në zyrat e Downing Street. 10 pas dy festave të mbajtura kur kryeministër ishte Boris Johnson.

Njerëzit që punonin në pronën e Truss thanë se dy herë gjetën gjurmë pluhuri të bardhë në një tavolinë anësore në dhomën e pishinës, ku Truss dihet se kishte argëtuar mysafirë në shtëpinë e Kent.

Thras, në atë kohë ministre e Jashtme, priti një mbledhje në shtëpinë e shekullit të 17-të gjatë fundjavës së 19-21 gushtit, kur fushata e saj drejtuese ishte në lulëzim të plotë. Gjatë fundjavës nga data 2 deri më 4 shtator është mbajtur një tubim tjetër. Dy fundjavat u ndoqën nga një numër aleatësh politikë, shton Guardian

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës