Tragjedia në Kinë: Nëntëmbëdhjetë të vdekur nga rrëshqitja e dheut

Një polic në Kinë / Foto: Arkivi

Nëntëmbëdhjetë persona vdiqën dje në një rrëshqitje dheu në provincën Sichuan, në jugperëndim të Kinës, njoftuan mediat shtetërore kineze.

Sipas informacioneve fillestare për aksidentin, pushteti vendor raportoi 14 të vdekur dhe pesë të zhdukur, por trupat e të zhdukurve u gjetën më pas, raportojnë mediat zyrtare.

Burimet bëjnë të ditur se rrëshqitja e dheut ka ndodhur në majë të malit, pranë një ferme pyjore, pranë qytetit të Leshanës.

Në orën 20:14 (19:XNUMX CET), viktima e XNUMX-të u gjet dhe kërkimi për të zhdukurit u ndërpre, raportoi transmetuesi shtetëror kinez CCTV.

Më shumë se 180 njerëz janë dërguar në vendin e përplasjes për të kërkuar të mbijetuarit, thanë autoritetet lokale.

Vendi i përplasjes është në një zonë malore, rreth 240 kilometra në jug të Chengdu, qendra administrative e provincës. Në këtë krahinë rurale jetojnë rreth 40.000 mijë banorë, kryesisht nga pylltaria dhe bujqësia.

Rrëshqitjet e dheut janë një rrezik i zakonshëm në zonat malore dhe rurale të Kinës, veçanërisht gjatë sezonit të shirave.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës