Tragjedi në BiH: Drejtuesit e dehur që garuan me "BMW" dhe "Mercedes" fshinë një familje të pafajshme

Foto: G. Š./Klix.ba

Aksidenti i rëndë trafiku që ndodhi mbrëmë në afërsi të Mostarit, ku katër persona humbën jetën dhe katër të tjerë u plagosën rëndë, është shkaktuar nga shoferë të dehur të cilët organizuan një garë automobilistike, mëson jozyrtarisht. Klix.ba.

M.P. vrapoi në gjendje të dehur. në një makinë BMW dhe M.D. në “Mercedes”, të cilit i është matur 2,5 ppm alkool në gjak. Është vrarë biznesmeni Mate P, i cili drejtonte “BMW”-në, i cili po kthehej nga pagëzimi me një shok.

Ata vrapuan në drejtim nga Mostari për në Çapljina dhe në qytetin Buna - Zaton, afër Kanalit të Bunës, vranë një familje të pafajshme që udhëtonte me "Reno Senik" nga drejtimi i kundërt.

Nga përplasja, çifti Krstiq nga Mostari, së bashku me djalin e tyre nëntë vjeçar, u qëlluan për vdekje në “reno”, ndërsa vajza e tyre trevjeçare është plagosur rëndë dhe po lufton për jetën në spitalin e Mostarit. Tre pasagjerë të tjerë që ndodheshin me Mate P. u plagosën rëndë. në "BMW".

Anëtarët e administratës policore në Mostar kaluan pesë orë duke inspektuar vendin e aksidentit, i cili tronditi opinionin në vend.

Video e ditës