Tmerri total në Korenë e Veriut: Një grua shtatzënë u ekzekutua publikisht, u kryen eksperimente me njerëz dhe gratë nga "lista e xhuxhit" u vunë në shënjestër gjithashtu

Kim Jong-Un në Samjion
Foto EPA-EFE/KCNA

Koreja e Veriut ka shkelur të drejtat e njeriut, ka ekzekutuar fëmijë dhe gra shtatzëna, ka kryer eksperimente njerëzore dhe ka sterilizuar me forcë personat me aftësi të kufizuara, sipas një raporti 450 faqesh të ministrisë së Koresë së Jugut. Raporti bazohet në dëshmitë e më shumë se 500 koreano-veriorëve që u larguan nga atdheu i tyre dhe dëshmitë u mblodhën gjatë pesë viteve, nga 2017 deri në 2022.

Thuhet se shtetas janë ekzekutuar edhe për homoseksualizëm, fe dhe tentativë për të ikur jashtë vendit.

Ndërsa ai shkruan Daily Mail, Sipas raportit, regjimi i Koresë së Veriut i detyroi infermieret të shkruanin një “listë xhuxh”, sipas së cilës u kryen histerektomia tek gratë me xhuxh, në mënyrë që të mos lindnin fëmijë të shkurtër.

Një nga dëshmitë e tmerrshme nga raporti pretendon se autoritetet e Koresë së Veriut ekzekutuan një grua shtatzënë gjashtë muajshe për regjistrimin e një videoje të saj duke kërcyer përpara një portreti të liderit Kim.

Shqetësues është edhe vrasja me armë zjarri ndaj gjashtë adoleshentëve, 16 dhe 17 vjeç, pasi ata u akuzuan se shikonin video nga Koreja e Jugut dhe u kapën duke pirë opium në një stadium.

Regjimi thuhet se ka kryer eksperimente njerëzore, me zyrtarë të Ministrisë së Sigurimeve Shoqërore që dyshohet se shantazhonin familjet për të lejuar të afërmit e tyre të ishin pjesë e gjyqit dhe të gjithë kërcënoheshin se do të dërgoheshin në kampe burgu nëse refuzonin.

Njerëzve u jepeshin fshehurazi pilula gjumi dhe u dërguan me forcë në një institucion të quajtur “Spitali 83” për të kryer eksperimente të ndryshme.

Gratë në paraburgim iu nënshtruan kushteve çnjerëzore, duke përfshirë torturën, punën e detyruar, dhunën seksuale dhe urinë.

Njerëzit vdesin rregullisht në ambientet e paraburgimit, por gjithashtu torturohen dhe disa ekzekutohen pasi u kapën duke u përpjekur të kalonin kufirin, tha ministria e Koresë së Jugut.

Janë identifikuar gjithsej 11 kampe të burgjeve politike, prej të cilave pesë janë aktualisht në funksion.

“E drejta për jetën e qytetarëve të Koresë së Veriut duket se është shumë e kërcënuar”, tha ministria në një raport.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës