Një valë e të nxehtit në Meksikë ka marrë dhjetëra jetë

Arkivi

Dhjetra njerëz kanë vdekur nga nxehtësia ekstreme që ka goditur Meksikën në javët e fundit, tha ministria e shëndetësisë e vendit, duke parashikuar temperatura edhe më të larta në ditët në vijim.

Meksika po kalon një fenomen moti me presion të lartë të njohur si "kupolë e nxehtësisë" që ka bllokuar ajrin e ngrohtë në pjesën më të madhe të vendit, duke krijuar temperatura rekord që kanë kaluar 45 gradë Celsius në disa vende.

Sipas të dhënave paraprake të ndara nga Ministria e Shëndetësisë e Meksikës, vapa e madhe mori jetën e 22 personave nga data 12 deri në 21 maj.

Periudha 10-ditore u mbivendos me të dytën dhe të tretën nga pesë valët e të nxehtit të parashikuara nga shërbimi i motit nga marsi në korrik. Nxehtësia e tretë aktualisht është duke u zhvilluar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës