"Top Gun: Maverick" rrëzoi "Titanic" si filmi më i suksesshëm i të gjitha kohërave

Tom Cruise në Top Gun: Maverick/Foto: Printscreen/kolazh IMDb

Blockbuster Top Gun: Maverick mbi Tom Cruise po thyen të gjitha rekordet dhe tani i ka hequr një titull të rëndësishëm një prej filmave më të njohur të të gjitha kohërave, Titanik.

Top Gun: Maverick/Foto:IMDB-printscreen

Përveç emërtimit si filmi me fitimet më të larta të vitit 2022 dhe filmi me fitimet më të larta në karrierën e Cruise, Top Gun fitoi 662 milionë dollarë në arkat e SHBA-së, duke ia kaluar "Titanic", i cili fitoi 660 milionë dollarë vetëm në Amerikë. "Variantet".

Me të ardhurat totale në arkë që nga publikimi i filmit dhe që nga fundjava e kaluar, filmi i ri "Top Gun" zuri vendin e shtatë në listën e filmave më të suksesshëm të të gjitha kohërave në Shtetet e Bashkuara, duke i hequr titullin prestigjioz. "Titanik".

“Titanic”/Foto: Profimedia
“Titanic”/Foto: Profimedia

Vazhdimi i shumëpritur i filmit është vlerësuar nga kritikët pavarësisht vërejtjeve se nuk ka lidhje me realitetin: ""Top Gun: Maverick" është gjithçka që kritikët thonë se është - argëtuese, emocionuese, një odë për guximin individual dhe, në disa vende, vërtet prekëse. Por është gjithashtu një film thellësisht i kthjellët, i cili, pavarësisht pretendimeve për realizëm (aktorët fluturojnë në aeroplanë të vërtetë), jep një pamje mjaft joreale”, ka shkruar ai. slate.com.

Përpos suksesit të madh të biletave të kinemasë, “Top Gun” i ri theu edhe paragjykimet. Përkatësisht, shumë meshkuj kanë pranuar se kanë qarë duke parë filmin.

Edhe pse filmi i ri i suksesshëm po ngjitet në mënyrë të qëndrueshme në listat amerikane, megjithatë, gara nuk ka përfunduar. Gjegjësisht, në nivel global, "Top Gun: Maverick" deri më tani ka fituar 1,3 miliardë dollarë, ndërsa të ardhurat totale globale të "Titanic" janë 2,2 miliardë dollarë.

"Top Gun: Maverick" fitoi 134 milionë dollarë gjatë fundjavës

Kthimet Maverick: Tom Cruise shpall top të ri! (VIDEO)

VIDEO: Tom Cruise bëri një shfaqje të vërtetë në premierën më të shumëpritur të vitit

FOTO | Kate Middleton luajti në premierën e "Top Gun: Maverick"

Video e ditës