Tonino Pitsula për “Shtypi i Lirë”: Bullgaria përdor anëtarësimin në BE për të ushtruar presion ndaj Maqedonisë së Veriut

Foto: Twitter

Bullgaria po përdor qartë pozicionin e saj si një vend anëtar për të ushtruar presion formal dhe jozyrtar ndaj Maqedonisë së Veriut në rrugën e saj drejt BE-së. Pas heqjes së vetos, tashmë procedurat e tjera janë qartazi në rregull, por me të njëjtin synim, vlerëson eurodeputeti kroat Tonino Picula në një intervistë për “Sloboden Press”.

Sipas tij, një problem shtesë me presionet bullgare është ekzistenca e një qeverie të përkohshme, gjegjësisht zgjatja e një krize të vazhdueshme politike në Sofje, pa fund.

- Në një plejadë të tillë forcash, është më e vështirë të pritet një hap më i guximshëm nga ana e Sofjes, sepse një gjë e tillë nga e djathta dhe nacionalistët do të shpallej menjëherë si koncesion dhe tradhti - situatë që nuk e favorizon Severnsa Macedonia. , thotë Pitsula.

Tensionet aktuale në marrëdhëniet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë, siç shton ai, definitivisht nuk janë të mira as për shoqërinë maqedonase dhe as për atë bullgare, por është e qartë se ka opsione politike të papërgjegjshme dhe radikale që “parazitojnë” në tema nacionaliste dhe shumë emocionale.

Mesazhi i tij për Maqedoninë është që të përqendrohet në prioritetet e njohura nga Raporti i Komisionit Evropian, veçanërisht lufta kundër korrupsionit dhe reforma në gjyqësor, por ai thotë se do të ishte optimale nëse propozimi francez, i cili gjithashtu parashikon ndryshime kushtetuese, do të të respektohen.

E gjithë intervista me eurodeputetin Tonino Pizzula do të publikohet në edicionin e nesërm të shtypur të “Sloboden Pechat”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës