Tomovski: Të jemi një nivel më i mirë ndaj çekëve sesa me rumunët

Kombëtarja për hendboll të lartë të Maqedonisë / Foto: Shtypi i Lirë - Dragan Mitreski

Kombëtarja e seniorëve të Maqedonisë Të drejtuar nga trajneri Kiril Lazarov kapërceu pengesën e parë në rrugën drejt Kupës së Botës 2023.

Hendbollistet tanë më të mirë eliminuan Rumaninë, dhe kundërshtari i tyre i radhës është përzgjedhja e Çekisë.

Ndeshja e parë do të luhet më 13 prill në Zlin, ndërsa ndeshja e kthimit më 16 ose 17 prill në Shkup.

- Republika Çeke është një ekip cilësor, si dhe Rumania. Jemi të lumtur që kemi arritur në këtë fazë, por duhet të bëjmë maksimumin që të përmirësohemi deri në ndeshjen e parë me çekët. Ndaj rumunëve në këtë revansh mbrojtja ishte një atu më e fortë se sulmi, edhe pse pati disa probleme në mbrojtje gjatë pjesës së parë.

Është e qartë për ne se ndaj Republikës Çeke do të duhet të jemi një nivel më mirë se me rumunët - tha portieri i kombëtares maqedonase, Martin Tomovski.

Video e ditës