Tokio kërkon stabilitet në ngushticën e Tajvanit

Foto nga Michelle Tucker

Japonia ka theksuar rëndësinë e paqes dhe stabilitetit në ngushticën e Tajvanit pas njoftimit të Kinës për stërvitje ushtarake rreth Tajvanit dhe ishujve të tij të jashtëm.

Kryesekretari i kabinetit Hayashi Yoshimasa theksoi rëndësinë e paqes në ngushticën e Tajvanit për sigurinë dhe stabilitetin e Japonisë dhe komunitetit global gjatë një konference për shtyp. Ai theksoi nevojën për një zgjidhje paqësore përmes dialogut.

Japonia do të komunikojë drejtpërdrejt me Kinën dhe do të komunikojë qartë qëndrimin e saj për këtë çështje me Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e tjerë rajonalë, tha Yoshimasa. Ai siguroi se Japonia do të vazhdojë të monitorojë nga afër situatën.

Në përgjigje, zëdhënësi i zyrës presidenciale të Tajvanit Kuo Ya-hui i përshkroi veprimet ushtarake të Kinës si një "lëvizje për të ardhur keq".

Kuo përsëriti se ruajtja e paqes dhe stabilitetit rajonal është një përgjegjësi dhe synim i përbashkët për të dyja anët e ngushticës. Tajvani po menaxhon situatën dhe mbetet i përkushtuar për të mbrojtur demokracinë e tij, shtoi ajo.

Ministria e Punëve të Jashtme të Tajvanit lëshoi ​​gjithashtu një deklaratë duke u zotuar të mos kursejë asnjë përpjekje për të mbrojtur status quo-në ndër ngushtica.

Ai i kërkoi Kinës të vijë në vete dhe të tregojë përmbajtje, duke bërë thirrje për t'i dhënë fund veprimeve të njëanshme që prishin paqen në ngushticën e Tajvanit.

Kina ka njoftuar se do të kryejë stërvitje të përbashkëta në ngushticën e Tajvanit, duke mbuluar zonat përreth Tajvanit verior, jugor dhe lindor, si dhe Kinmen dhe Matsu.

Stërvitjet u përshkruan si një përgjigje ndaj forcave separatiste që kërkonin pavarësinë në ishull.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës