Tokaev refuzoi ofertën e Lukashenkos që Kazakistani të bëhet pjesë e bashkimit shtetëror të Rusisë dhe Bjellorusisë

Presidenti i Kazakistanit Kasim-Jomart Tokayev tha sot se ai refuzoi ofertën e presidentit bjellorus Aleksandër Lukashenko që Kazakistani t'i bashkohet Bashkimit Shtetëror të Rusisë dhe Bjellorusisë.

- Presidenti i Republikës së Bjellorusisë, Alexander Grigorevich Lukashenko, i ofroi Kazakistanit të bashkohet me komunitetin e shteteve. E vlerësoj humorin e tij. Mendoj se nuk ka nevojë për këtë sepse ka shoqata të tjera integruese, para së gjithash Bashkimi Ekonomik Euroaziatik (EAEU), tha Tokaev.

Ai shtoi se Kazakistani nuk ka nevojë për armë bërthamore nëse dëshiron të aderojë në Traktatin për Mospërhapjen e Armëve Bërthamore, si dhe në Traktatin Gjithëpërfshirës të Ndalimit të Testeve Bërthamore.

– Ne i qëndrojmë besnikë detyrimeve tona ndaj këtyre instrumenteve ndërkombëtare. Mendoj se bashkëpunimi në këtë rajon të madh euroaziatik, ose siç quhet tani Euroazia e Madhe, duhet të zhvillohet në një drejtim ekonomik, për të cilin ne të gjithë jemi të interesuar. Ne duhet të krijojmë një treg të vërtetë të përbashkët, theksoi Tokaev.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës