“Është imponim i binacionalitetit”: VMRO-DPMNE nuk e përkrah fshirjen e “20 për qind” nga Kushtetuta

VMRO-DPMNE nuk ka marrë ftesë nga BDI për “Frontin për Evropën”. Por edhe nëse ai merr një ftesë të tillë, partia do ta refuzojë atë, tha nënkryetari i Timço Muçunski në daljen e ftuar në emisionin “200” në “Alsat”.

"Fronti i Ahmetit, mbështetësi besnik i të cilit është Kovaçevski, është një front anti-evropian," tha Mutsunski.

Ai shtoi se VMRO-DPMNE nuk do të mbështesë fshirjen e shprehjes “20 për qind” nga Kushtetuta dhe zëvendësimin e saj me termin “gjuhë shqipe”.

Mutsunski tha gjithashtu se janë të hapur për të diskutuar për zbatimin e "modelit kroat" për preambulën e Kushtetutës, por jo zgjidhje që, siç tha ai, "imponojnë binacionalitet".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës