Ekipet negociatore janë në stok, këtë fundjavë takimi Kovaçevski-Taravari

Foto: Kolazh “Shtypi i Lirë”.

Në fundjavë pritet takimi i kryeministrit Dimitar Kovaçevski me kryetarin e Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, për hyrjen e opozitës në Qeveri, pasi mbrëmë AA është dashur të zgjedhë ekipin për negociata, Aleancën. informoi për “Shtypi i Lirë”. Marrëveshja për partneritet të ri qeveritar, sipas informacioneve, pritet të harmonizohet 90 për qind tashmë në takimin e parë mes Kovaçevskit dhe Taravari, pas fillimit zyrtar të negociatave.

Oferta për hyrje të Aleancës “Ilindenska” janë ministritë e drejtësisë dhe shëndetësisë, ndërsa për partinë e Taravarit oferta për ministrinë e tretë do të bjerë nga marrëveshja për rotacionin e dikastereve mes LSDM-së dhe BDI-së. Sipas informacioneve, negociatat për një partner të ri qeveritar do t'i udhëheqin liderët e LSDM-së dhe Aleancës, Kovaçevski dhe Taravari, të shoqëruar nga sekretarët e përgjithshëm Mile Zeçeviq dhe Krenar Loga, si dhe zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në emër të BDI-së. dhe nënkryetar i Aleancës, Elmi Aziri.

Kjo do të thotë se Qeveria mbetet në qëndrimin që tre partnerët qeveritarë LSDM, BDI dhe Alternativa të heqin dorë nga një departament që Aleanca të bëhet pjesë e shumicës qeveritare. Pasi që Kovaçevski dhe lideri i BDI-së Ali Ahmeti dy ditë më parë nuk arritën ta bindin kryetarin e Alternativës Afrim Gashi që ta lëshojë Ministrinë e Shëndetësisë, nuk dihet se si do të reagojë partia e Afrim Gashit, përkatësisht nëse do të mbeten në qeveri.

Kovaçevski dhe Ahmeti pritet të bien dakord për ministrinë e tretë që do t'i takojë Aleancës. Sipas informacioneve, me gjasë do të ketë riorganizim të ministrive mes LSDM-së dhe BDI-së, sipas peshës së portofoleve që ia lëshojnë Aleancës, por edhe për të ruajtur ekuilibrin etnik në Qeveri, të cilin Kovaçevski e garantoi në takimin me partnerët më të vegjël të qeverisë. LSDM do t'i lëshojë portofolin e Drejtësisë, Alternativa - Shëndetësisë, BDI do t'i lëshojë një portofol Aleancës dhe një riorganizim të një ministrie me LSDM-në. Përveç tre dikastereve nga esheloni i parë qeveritar, kushti i Aleancës për të hyrë në Qeveri është përfaqësimi i dyfishtë në nivelet më të ulëta se ai i Alternativës, sepse kanë dy herë më shumë deputetë se partia e Gashit. Kjo do të thotë se nëse Alternativa ka një zëvendësministër, Aleanca do të marrë dy, nëse janë, për shembull, pesë pozita drejtoresh, do të marrin 10. Përveç vendimeve për personelin, Kovaçevski dhe Taravari pritet të pajtohen edhe për objektivat e programit. Aleanca këmbëngul në masat në fushën e antikorrupsionit dhe shtetit ligjor, për të miratuar një ligj për vettingun e gjyqtarëve, prokurorëve dhe politikanëve.

Alternativë mbetet qëndrimi se mazhoranca është stabile dhe se nuk ka nevojë për zgjerim dhe nëse kjo ndodh, BDI dhe LSDM do ta paguajnë çmimin, në kundërshtim me shpjegimin e Kovaçevskit dhe Ahmetit se me hyrjen e Aleancës do të ketë një shumicë më të qëndrueshme, pra një Kuvend funksional që nuk do të mbajë kuorum. Rezerva dhe kushte për rritjen e mazhorancës u shpreh edhe nga Bashkimi Demokratik, i cili këmbëngul që të mos cenohet përfaqësimi i drejtë dhe i duhur në Qeveri. Kundër shtimit të mazhorancës është edhe “grupi i zjarrit”. Ata besojnë se hyrja e Aleancës në Qeveri nuk është për një mazhorancë më të qëndrueshme, por për shpëtimin e zv.kryeministrit të parë Artan Grubi dhe defaktorimin e deputetëve “të zjarrtë”.

Nëse Kovaçevski dhe Taravari japin dorën dhe Alternativa mbetet në Qeveri, shumica parlamentare do të numërojë 72 deputetë. Nëse Alternativa largohet nga “Ilindenska”, mazhoranca në vend të 72 do të jetë 69, përfshirë deputetin e pavarur Skënder Rexhepi që u largua nga Alternativa dhe “zjarrfikësit”, të cilët për momentin nuk e vënë në dyshim mazhorancën qeverisëse.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës