TikTok pretendon se ndalimi i aplikacionit në SHBA do të cenonte të drejtën e fjalës së lirë

Kompania TikTok tha se hyrja në fuqi e vendimit të Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan për ndalimin e platformës do të përfaqësonte shkelje të lirisë së fjalës për më shumë se 170 milionë amerikanë që e përdorin atë, raporton BBC.

Kongresi amerikan miratoi një ligj të shtunën që do të ndalonte rrjetin social të njohur për ndarjen e videove të shkurtra, nëse pronari i tij nuk i ndërpret lidhjet me Kinën.

Ligji është pjesë e një pakete të politikës së jashtme të SHBA-së që përfshinte ndihmën për Ukrainën dhe nëse bëhet ligj pas votimit në Senat, Bitedance, kompania që operon TikTok, do të ketë nëntë muaj kohë për t'i shitur aksionet e saj një pronari tjetër, ose do të përballet me ndalimin e punës. .

Zyrtarët amerikanë kanë shprehur shqetësimin për popullaritetin e TikTok mes të rinjve. Ata pretendojnë se Bitedance është në varësi të interesave politike të Pekinit zyrtar, gjë që kompania e ka mohuar vazhdimisht.

Kina gjithashtu hedh poshtë pretendime të tilla, duke i vlerësuar ato si "paranoja amerikane".

Senati pritet të votojë për ligjin që në fillim të javës së ardhshme, dhe më herët presidenti i SHBA-së, Joseph Biden tha se do ta nënshkruajë ligjin menjëherë më pas.

Një zëdhënës i TikTok e dënoi ashpër ligjin, duke thënë se ai "do të minonte të drejtën e fjalës së lirë për 170 milionë amerikanë dhe do të mbyllte një platformë që sjell 24 miliardë dollarë në ekonominë amerikane në vit".

TikTok pretendon se Bitedance "nuk është një agjent i Kinës apo ndonjë vendi tjetër". Dhe vetë kompania Bitedance këmbëngul se nuk është një kompani kineze, duke treguar për shumë firma globale të investimeve nga Perëndimi që zotërojnë 60 për qind të kompanisë.

E themeluar në vitin 2012 nga sipërmarrës kinezë, Bitedance lançoi TikTok një vit më vonë.

Aplikacioni për atë rrjet social u ndalua në Kinë, por në pesë vjet ai fitoi mbi një miliard përdorues në mbarë botën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës