"The Last of Us": Fantashkencë apo diçka që mund të ndodhë në jetën reale?

Seriali "The Last of Us" / Foto: Furnizuar nga LMK / Landmark / Profimedia

Seriali televiziv "I fundit nga ne", e cila është një përshtatje e serisë së lojërave video me të njëjtin emër, konsiderohet si një sukses absolut që fitoi menjëherë një audiencë miliona njerëz në ABC. Aktualisht mban një vlerësim të lartë prej 9.2 nga 10 në faqen e internetit IMDb, duke e vendosur atë në mesin e serialeve legjendare. "Breaking Bad" (9.5 / 10), "Çernobili" (9.4 / 10), "Teli" (9.3/10) dhe "Sopranot" (9.2 / 10).

Ngjarjet e serialit janë në kohën e tanishme, domethënë në vitin 2023, njëzet vjet pasi një pandemi fungale shkatërroi planetin. Dhe ndërsa ndjekim mbijetesën e personazheve kryesore Joel (Pedro Pascual) и Ellie (Bella Ramsay) përballë ekraneve të vegjël nuk mund të mos pyesim veten: “A mund të ndodhë në jetën reale një pandemi fungale si kjo?”.

Në fillim të episodit të parë të "The Last of Us", shfaqet një shfaqje fiktive e viteve XNUMX, në të cilën një epidemiolog flet se si do të dukej një pandemi e shkaktuar nga një kërpudhat.

“Një gjen (i kërpudhave) mund të ndryshojë, secili prej tyre mund të ‘varroset’ në trurin tonë dhe të marrë kontrollin jo të miliona, por miliarda prej nesh. Ne do të bëheshim kukulla me mendje të helmuara, të fiksuara përgjithmonë në një qëllim unifikues - të përhapim infeksionin tek çdo person i fundit i gjallë me çdo mjet të nevojshëm. Dhe nuk ka asnjë trajtim mjekësor për këtë, nuk ka parandalime, nuk ka kura – ato nuk ekzistojnë dhe as nuk është e mundur të bëhen. Do të humbasim”, thotë epidemiologu i serialit.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga The Last of Us (@thelastofus)

Si cfare shkruan revista Esquire, ka shumë të ngjarë që ky personazh të bazohet në entomologun dhe biologun e famshëm Dr. David Hughes. Ai është i specializuar në temën e parazitëve, veçanërisht varieteti i kordycepsit e cila shkakton fenomenin e "milingonës zombie", në të cilën kërpudhat marrin përsipër trupin e milingonës për të përhapur sporet e saj.

Krijuesit e videolojës “The Last of Us” e panë këtë fenomen në dokumentar Planeti Tokë (2006) mbi David Attenborough dhe kontaktoi Dr. Hughes për të punuar me ta në krijimin e lojës popullore.

Duke folur për Esquire, Dr. Hughes iu përgjigj pyetjes nëse është e mundur që një kërpudhat të shkaktojë një pandemi në jetën reale.

“Grupi i kërpudhave që e shkaktoi këtë (në seri), Cordyceps, është me të vërtetë i pranishëm në bimë dhe drithëra. Ekziston një i quajtur ergot. Dhe kur njerëzit hanë thekër të infektuar, ata kanë episode psikotike. Një sfond i mirë historik për këtë është se gjyqet e shtrigave në Salem u shkaktuan nga njerëzit që hanin thekër të infektuar. Ka shumë raste të tjera të dokumentuara. E tillë është sëmundja, zjarri i St. Antonius, i cili u shfaq në Evropë dhe shkaktoi sjellje konvulsive tek të sëmurët. Rasti i fundit ishte në vitin 1951 në Francë, kur dikush shiste bukë të infektuar me kërpudhat. I gjithë qyteti ra në histeri dhe një vajzë 14-vjeçare tentoi të vriste nënën e saj me thikë. Gjithashtu, LSD dhe ketamina vijnë nga ky grup kërpudhash. “Pra, ideja që një kërpudhat mund të shkaktojë sjellje konvulsive, të neveritshme është e vërtetë dhe ideja se mund të hani një patogjen që ju infekton është gjithashtu e vërtetë”, thotë biologu.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga The Last of Us (@thelastofus)


Dr. Hughes iu përgjigj gjithashtu pyetjes: "Sa shpejt lëvizin kërpudhat?"

“Ata lëvizin shumë ngadalë, por kërpudhat janë shumë më tepër si njerëzit sesa bimët. Epo, ajo që vret kërpudhat na vret neve. Është shumë e lehtë të vrasësh një bakter, sepse ato janë kaq të ndryshme dhe kimikatet që i vrasin ata nuk do të na vrasin neve. Është e ngjashme me përpjekjen për të vrarë kancerin në trupin tonë – kimioterapia mund të na vrasë. Ky është problemi”, shpjegoi ai.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga The Last of Us (@thelastofus)

Ai thotë se për t'u mbrojtur duhet të dëgjojmë ekspertët teknikë.

"Epo, siç thotë bluza ime, "Çdo film fatkeqësie fillon me dikë që injoron një shkencëtar". Duhet të dëgjojmë ekspertët teknikë. Ne mund t'i ndalojmë këto gjëra, por më pas i thyejmë rregullat. Ky është problemi me shoqëritë njerëzore – ne veprojmë në mënyrë egoiste dhe jo kolektive. Milingonat janë vërtet të mira në kontrollin e kordycepsit sepse kanë një sistem imunitar kolektiv. Ata madje i rrethojnë vëllezërit dhe motrat e infektuara, të cilët, nga ana tjetër, nuk luftojnë sepse gjenet e tyre janë tek ata që do të mbijetojnë. "Por njerëzit nuk janë më të lumtur kur janë "të mbyllur me mure", thotë Dr. Hughes.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës